Ադրբեջանական զինուժին չհաջողվեց ռազմաճակատում փոխել դեպքերի զարգացման ընթացքը հօգուտ իրեն 04/04/2016   21:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում շարունակվում են մարտական գործողությունները:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ Օրվա ընթացքում հակառակորդը, բացի նախօրեին գործածության մեջ դրած զինատեսակներից, սկսել է կիրառել նաև սեփական զինանոցում կուտակված "ТОС 1" տիպի ծանր հրանետային համակարգեր, հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր ու այլ ժամանակակից զինտեխնիկա:
Սակայն այս ամենի արդյունքում անգամ ադրբեջանական զինուժին չհաջողվեց ռազմաճակատում փոխել դեպքերի զարգացման ընթացքն օգուտ իրեն: Հակառակը, ՊԲ բոլոր ուղղությունների ստորաբաժանումները ոչ միայն հաջողությամբ իրենց դրսևորեցին դիրքային մարտերում, այլև գրագետ ու նպատակասլաց գործողությունների շնորհիվ օրվա ընթացքում ոչնչացրին թշնամական 5 տանկ, 3 հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր, տարբեր տեսակի տեխնիկա և տասնյակների հասնող կենդանի ուժ:
Գուցե հենց մեր այս հաջողությամբ է պայմանավորված Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարության կողմից արված անհավասարակշիռ հայտարարությունը, ըստ որի՝ նրանք հանդես են գալիս Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի և մասնավորապես մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ռմբահարման սպառնալիքներով:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը զգուշացնում է անձամբ Հասանովին և նրա "գերագույնին", որ նման զարգացումների դեպքում արձագանքը լինելու է անհամաչափ և ավելի ցավոտ:

Минобороны НКР предупредило Баку о крайне болезненных последствиях в случае удара по Степанакерту 04/04/2016   22:45  |  Лента новостей
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики ответит на возможные бомбардировки мирного населенных пунктов НКР и  Степанакерта в частности несоразмерно и болезненно, говорится в заявлении оборонного ведомства.
В сообщении Минобороны НКР отмечается, что боевые действия на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил продолжаются. За день противник, помимо использованных накануне видов вооружений, пустил в ход также накопленные в своем арсенале тяжелые огнеметные системы ТОС 1, ударные беспилотники и иную современную технику.
“Однако, даже в результате этого азербайджанским ВС не удалось изменить ход событий в свою пользу. Напротив, подразделения Армии обороны не только успешно проявили себя в позиционных боях , но и благодаря грамотным и целеустремленным действиям за день уничтожили пять танков, три ударных беспилотика, другую технику и десятки военнослужащих противника.
"Возможно, именно этими успехами обусловлено неуравновенное заявление военного руководства Азербайджана, в котором они угрожают подвергнуть бомбардировкам мирные населенные пункты Республики Арцах и, в частности, ее столицу – Степанакерт.
Минобороны НКР предупреждает лично Гасанова (Закир Гасанов – глава Минобороны Азербайджана) и его "верховодителя", что при подобном развитии событий ответ будет несоразмерным и более болезненным", - говорится в сообщении.