Հայաստանում վնասազերծված զինված խմբի ուշադրության կենտրոնում են եղել ոչ միայն ՀՀ գործող, այլ նաեւ նախկին նախագահները 03/30/2016   12:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանում վնասազերծված զինված հանցավոր խմբի անդամները տեղեկություններ են հավաքել Հայաստանում քաղաքական գործունեությամբ զբաղվող 147 անձանց, նրանց թվում՝ ԱԺ բոլոր պատգամավորների վերաբերյալ՝ անկախ նրանց քաղաքական հայացքներից։
Այս մասին  այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱԱԾ քննչական վարչության պետի տեղակալ, քրեական գործով քննչական խմբի ղեկավար Միքայել Համբարձումյանը։
Վերջինիս տեղեկացմամբ՝ յուրաքանչյուրի վերաբերյալ կազմվել է առանձին փաթեթ՝ ներառելով տեղեկություններ  կոնկրետ անձի կենսագրության,  ընտանիքի անդամների վերաբերյալ, համացանցի  «google» ծրագրով  առանձնացվել կոնկրետ տվյալ անձի բնակության վայրը։
Մ.Համբարձումյանի տեղեկացմամբ՝ զինված հանցավոր խումբը փորձել է իր տեսադաշտում պահել նաեւ ՀՀ երեք նախագահների՝ անվտանգության կազմակերպման հարցերը։ Մասնավորապես՝  տեսագրել են առաջին նախագահի առանձնատունը, մատույցները, ուսումնասիրել երկրորդ նախագահի գործունեության վայրը, սխեմատիկ նկարագրել գրասենյակի գտնվելու վայրը,  տեսախցիկների գտնվելու վայրը եւ թե որտեղ են անվտանգության աշխատակիցները դիրքավորվել եւ իրականացանում իրենց ծառայությունները։ «Խումբը փորձել է  վերահսկել ՀՀ Նախագահի թիկնազորի աշխատանքների կազմակերպումը, փորձել են տեղեկություններ հավաքել, թե ինչպես է կազմակեպվում ՀՀ նախագահի անվտանգության ապահովումը»,- նշել է քննչական խմբի ղեկավարը։

"Под прицелом" норкской вооруженной группировки были все трое президентов Армении 03/30/2016   14:02  |  Криминальная хроника
Члены задержанной в Ереване в прошлом году вооруженной группировки собирали информацию о 147 лицах, занимающих политической деятельностью, в том числе о депутатах НС Армении вне зависимости от их политических взглядов. Об этом на встрече с журналистами в среду заявил первый заместитель начальника следственного управления Службы национальной безопасности Армении, глава следственной группы Микаэл Амбарцумян.
По его данным,  на каждого из них было составлено досье, содержащее сведения о биографии конкретного человека, членах его семьи, о месте жительства.
Как сообщил Амбарцумян, вооруженная группировка взяла под наблюдение вопросы обеспечения безопасности троих президентов Армении. В частности, они сняли на видео особняк первого главы государства, подходы к дому, изучили место работы второго президента, схематически описали место нахождения офиса, камер видеонаблюдения, позиции сотрудников охраны. Группировка пыталась добыть данные о способах обеспечения безопасности президента Армении.