Ադրբեջանի ղեկավարի տարօրինակ և ագրեսիվ ոճը հասցեագրված է առաջին հերթին սեփական ժողովրդի դեմ. Շավարշ Քոչարյան 03/21/2016   18:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի ղեկավարի տարօրինակ և ագրեսիվ ոճը հասցեագրված է առաջին հերթին սեփական ժողովրդի դեմ, որովհետև գնալով անհնարին է դառնում սահմաններին լարվածության սրմամբ և արտաքին վտանգի շահարկմամբ հասարակության ուշադրության շեղումը և ժառանգական աթոռի պահպանումը:
Այս մասին, մասնավորապես, ասել է Արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի՝ ի պատասխան Tert.am լրատվական կայքի հարցի, թե ինչպես կմեկնաբանեք, որ Ադրբեջանի նախագահը տարօրինակ է համարում հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում զինադադարի ռեժիմի ամրապնդումը:
Ըստ Շ.Քոչարյանի՝ առավել քան տարօրինակ է այն, որ երկրի ղեկավարը բացահայտորեն դեմ է արտահայտվում այնպիսի միջոցառումների իրականացմանը, որոնք ուղղված են մարդկային կյանքեր փրկելուն:
«Ավելին, հաշվի առնելով, որ 1995թ. կնքված եռակողմ՝ Լեռնային Ղարաբաղ, Ադրբեջան և Հայաստան, համաձայնագրով զինադադարի ռեժիմի ամրապնդումը Ադրբեջանի նաև միջազգային պարտավորությունն է, այդ հայտարարությունը դառնում է զավեշտական:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը բոլորին մեղադրում է ստատուս քվոյի պահպանման մեջ, այնինչ, հենց ինքն անում է ամեն ինչ, այդ թվում՝ գործելով իր իսկ ստանձնած պարտավորություններին հակառակ, ստատուս քվոն պահպանելու համար»,-ընդգծել է ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալը:
09:30 11/02/2016  |  ՄամուլՇավարշ Քոչարյանը չի ցանկանում տեղափոխվել Ռուսաստան. «Հրապարակ»
09:06 09/02/2016  |  ՄամուլԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն առաջիկայում կնշանակվի ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան. «Ժողովուրդ»
18:42 08/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՇավարշ Քոչարյանը պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով
09:15 26/12/2015  |  ՄամուլՇավարշ Քոչարյանը կարող է դեսպան դառնալ. «Հրապարակ»
00:05 19/11/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿա սուտ, կա հրեշավոր սուտ, և կա Ադրբեջանի պետական քարոզչություն. Շավարշ Քոչարյան
16:33 16/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷլ ի՞նչ կարելի է սպասել մի պետության ղեկավարից, ով հերոսացնում է մոլագար մարդասպաններին. Շավարշ Քոչարյան
10:31 25/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԽաղաղ բնակիչներին թիրախ դարձնելը Ադրբեջանի ղեկավարության քարանձավային մտածելակերպի և վարվելակերպի արտահայտությունն է
12:37 28/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունեց Սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի մասնակիցներին
20:00 08/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄարդու իրավունքները հետևողականորեն խախտող երկրի ղեկավարության կողմից ՄԻԵԴ որոշմանը հղումներ անելը նմանվում է մղձավանջի. Շավարշ Քոչարյան
20:41 18/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՇավարշ Քոչարյանը դատապարտել է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումները և ՍԾՏՀ-ի գործունեությունը քաղաքականացնելու հերթական փորձերը

Шаварш Кочарян: Странная и агрессивная риторика руководителя Азербайджана адресована, в первую очередь, собственному народу 03/22/2016 00:49 | Актуальная тема
Странная и агрессивная риторика руководителя Азербайджана адресована, в первую очередь, собственному народу, поскольку обострением ситуации на границах и спекуляцией внешней угрозы отвлечение внимания общественности и сохранение наследственного режима уже становится невозможным.
Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя по просьбе информационного агентства Tert.am заявление президента Азербайджана, считающего странным укрепление режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе и вдоль линии соприкосновения между Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
“Более чем странно то, что руководитель страны публично выступает против проведения мероприятий, направленных на спасение человеческих жизней. Более того, учитывая, что, согласно подписанному в 1995г. трехстороннему соглашению между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией, укрепление режима прекращения огня является также международным обязательством Азербайджана, это заявление становится абсурдным”, -сказал Шаварш Кочарян.
“Руководство Азербайджана обвиняет всех в сохранении статус-кво, в то время как именно оно делает все, в том числе, действуя вопреки им же взятым на себя обязательствам, для сохранения существующего статус-кво”, - добавил он.