Սումգայիթյան ջարդերի 28-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Հաագայում 02/27/2016   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 26-ին Հաագայի «Հետ Պլեյն» հրապարակից մեկնարկեցին սումգայիթյան ջարդերի 28-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հոլանդահայ համագործակցող կազմակերպությունները, որոնց թվում են Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան և ՀՅԴ Նիդերլանդների Հայ Դատի հանձնախումբը, Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Կունդերսին պահանջագիր ներկայացրեցին, որում հորդորեցին դատապարտել 28 տարի առաջ Ադրբեջանում իրականացված հայկական ջարդերը և ջանքեր գործադրել դադարեցնելու վերջինիս կողմից մինչև օրս շարունակվող ագրեսիան ազատ Արցախի հանդեպ, ինչպես նաև զինադադարի խախտումներն ու դիվերսիոն գործողությունները:
Ոգեկոչելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման պահանջներին ի պատասխան Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպած զանգվածային կոտորածների անմեղ զոհերի հիշատակը, ցուցարարները, «Կասեցնել ադրբեջանական ագրեսիան» կոչերով, քայլերթով շարժվեցին դեպի Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանություն:
Դեսպանության դիմաց կայացած ցույցի ընթացքում ելույթ ունեցողները դատապարտեցին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված ու իրականացվող հակահայկական քաղաքականությունը, կոչ արեցին ադրբեջանական երիտասարդությանը ոտքի կանգնել՝ փոխելու Ադրբեջանի ռազմամոլ պահվածքը, և պահանջեցին դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի հանդեպ շարունակվող ագրեսիան:

В Гааге проходят мероприятия, посвященные 28-й годовщине погромов армян в Сумгаите 02/27/2016 11:49 | Лента новостей
Мероприятия, посвященные годовщине погромов армян в Сумгаите, стартовали 26 февраля с площади “Гет Плейн” в Гааге, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Союз армянских организаций Нидерландов, в числе которых Федерация армянских организаций Голландии и комитет Ай Дата Нидерландов, направили министру иностранных дел Королевства Кундеру обращение с требованием осудить осуществленные 28 лет назад в Азербайджане погромы армян и приложить усилия по прекращению продолжающихся со стороны Баку нарушений режима прекращения огня и провокаций, а также агрессии в отношении свободного Арцаха.
Вспоминая невинных жертв массовой резни, организованной азербайджанскими властями в Сумгаите, Баку, Кировабаде и Мараге в ответ на требования народа Народного Карабаха о реализации его права на самоопределение, демонстранты, скандируя призывы “Прекратить азербайджанскую агрессию”, направились шествием к посольству Азербайджана в Нидерландах.
В ходе проходившего перед посольством митинга выступающие осудили, осуществленную и осуществляемую азербайджанскими властями антиармянскую политику, призвали азербайджанскую молодежь изменить милитаристское поведение Баку, а также потребовали прекратить агрессию в отношении Нагорного Карабаха и Армении.