Ավազակային հարձակում Ագարակում. կասկածյալները ձերբակալվել են 02/05/2016   13:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Ագարակ քաղաքում փետրվարի 4-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած ավազակային հաձարկման դեպքի առթիվ։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը: Երկու անձ ձերբակալվել է։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, փետրվարի 4-ին՝ ժամը 22:15-ին, «Մեղրիի ՏԲԿ» ՓԲԸ-ից ահազանգ է ստացվել, որ իրենց մոտ է տեղափոխվել Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքի բնակիչ, 1963թ. ծնված Հարություն Բադալյանը՝ կրծքավանդակի առաջնային պատի, ձախ գոտկային շրջանի, ձախ ազդրի ծակած կտրած վերքեր, որովայնի ծակած, կտրած թափանցող վերքեր, բարակ աղու ճարպոնի, աղու միջընդերքի վնասումով, դեմքի սալջարդ վերքեր և քթոսկրի կոտրվածք ախտորոշումով:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ տղամարդու մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Քննությամբ պարզվել է, որ 2016թ. փետրվարի 4-ին՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձինք, նախնական համաձայնությամբ, ուրիշի գույքն ավազակության եղանակով հափշտակելու դիտավորությամբ, որպես զենք օգտագործվող սուր կտրող-ծակող առարկաներով զինված, դիմակավորված,  ապօրինի մուտք են գործել Հ.Բադալյանի բնակարանին կից հագուստի վաճառասրահ։ Կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով՝ Հ.Բադալյանին նստեցրել են աթոռին, կապկպել կպչուն ժապավենով, սուր կտրող-ծակող գործիքով բազմաթիվ հարվածներ հասցրել  որովայնի շրջանին և հափշտակելով  վաճառասրահում եղած հագուստեղենն ու այլ  ապրանքներ՝ դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում փետրվարի 5-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով:
Օպերատիվ ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ավազակային հարձակում կատարած անձանց ինքնությունը, ովքեր հանդիսանում են Կապան քաղաքի բնակիչներ։ 2 կասկածյալները հայտնաբերվել են և ձերբակալվել։

Разбойное нападение совершено на салон одежды в армянском Агараке: один человек ранен 02/05/2016   16:34  |  Криминальная хроника
Разбойное нападение совершено на салон по продаже одежды в городе Агарак на юге Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
Как отмечается в сообщении, 4-го февраля в 22:15 из регионального медцентра "Мегри" поступило сообщение о том, что к ним доставлен житель города Агарак Арутюн Бадалян 1963 года рождения с множественными ранениями. У него были диагностированы колото-резаные раны в области передней стенки грудной клетки, левого поясничного отдела, левого бедра, проникающие колото-резаные раны брюшной полости с повреждением сальника тонкого кишечника и брыжейки, ушибы лица и перелом переносицы.
Выехавшая немедленно на место происшествия оперативно-следственная группа предприняла неотложные следственные и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения обстоятельств нанесения мужчине телесных повреждений.
Следствием установлено, что 4-го февраля 2016 года около 20:30 предполагаемые преступники в масках, вооруженные используемым в качестве оружия острым колюще-режущим предметом, по предварительному сговору с целью умышленного хищения чужого имущества, незаконно проникли в салон по продаже одежды, расположенной рядом с домом Бадаляна. Применив опасное для жизни и здоровья насилие, они усадили А. Бадаляна на стул, привязав его скотчем, нанесли ему множественные удары острым колюще-режущим предметом в область живота и, похитив находящуюся в магазине одежду и другие товары, скрылись с места происшествия.
5-го февраля по данному факту следственным управлением СК Армении по Сюникской области возбуждено уголовное дело по пункту 3 части 3 статьи 175 (разбой, совершенный с причинением тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса Армении.
"В результате предпринятых в оперативном порядке следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлены личности совершивших разбойное нападение лиц. Они являются жителями города Капан. Двое подозреваемых обнаружены и задержаны", - говорится в сообщении.