Ռուսաստանի ՍԴ-ն ստացել է ՄԻԵԴ որոշումները չկատարելու հնարավորության մասին առաջին դիմումը 02/02/2016   16:52  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի Սահմանադրական դատարանն Արդարադատության նախարարությունից ստացել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները չկատարելու հնարավորության մասին առաջին դիմումը: Այս մասին «Կոմերսանտ» թերթին հայտնել է ՄԻԵԴ-ում ՌԴ-ի լիազոր ներկայացուցիչ, արդարադատության փոխնախարար Գեորգի Մատյուշկինը:
Ըստ նրա՝ հարցումը վերաբերում է ՄԻԵԴ-ի՝ «Անչուգովը և Գլադկովն ընդդեմ Ռուսաստանի» 2013թ.-ի հուլիսի 4-ի վճռին առ այն, որ Ռուսաստանում ընտրություններին կալանավորվածների քվեարկության գործող բացարձակ արգելքը հակասում է Եվրոպական կոնվենցիային:
ԶԼՄ-ները նշում են, որ ՍԴ նախագահ Վալերի Զորկինն արդեն իսկ հայտարարել է, թե այդ որոշումը հակասում է ՌԴ Սահմանադրության 32-րդ հոդվածի 3-րդ մասին: Իսկ ՄԻԵԴ-ի նախագահ Գվիդո Ռայմոնդին նախորդ շաբաթ հայտարարել է, որ «եթե ազգային իրավական համակարգը թույլ չի տալիս ընդունել ՄԻԵԴ-ի որոշումը, ապա պետությունը չի կարող մնալ Եվրոպայի խորհրդում»:

Конституционный суд РФ получил первое обращение Минюста о возможности неисполнения решения ЕСПЧ - СМИ 02/02/2016   09:25  |  Международные новости
В Конституционный суд (КС) РФ поступило первое обращение Минюста о возможности неисполнения решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), сообщил газете "Коммерсантъ" уполномоченный РФ при ЕСПЧ, замминистра юстиции Георгий Матюшкин.
"Запрос касается постановления ЕСПЧ по делу "Анчугов и Гладков против России" от 4 июля 2013 года о том, что действующий в России абсолютный запрет для заключенных голосовать на выборах противоречит Европейской конвенции", - сообщил собеседник издания.
СМИ отмечает, что председатель КС Валерий Зорькин уже заявлял, что это решение противоречит ч. 3 ст. 32 Конституции РФ. А председатель ЕСПЧ Гвидо Раймонди на прошлой неделе заявил, что "если национальная правовая система не позволяет принять решение ЕСПЧ, то государство не может оставаться в Совете Европы".