Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին 01/27/2016   13:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 27-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը քննարկվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացը, նախարար Նալբանդյանը Հերբերտ Զալբերին ներկայացրեց նախորդ ամիս Բեռնում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքները:
Հերբերտ Զալբերը վերահաստատեց Եվրոպական միության աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Կողմերն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, մտքեր փոխանակեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորհրդի 16-րդ նիստի արդյունքների շուրջ:
Հայաստանի արտգործնախարարն ու ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը անդրադարձան նաև Հարավային Կովկասի հարակից երկրներում և տարածաշրջաններում տեղի ունեցող գործընթացներին։

Зальбер: ЕС готова и дальше содействовать усилиям МГ ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта 01/27/2016   14:29  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился в среду со специальным представителем Европейского союза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Гербертом Зальбером.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи стороны обсудили процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Эдвард Налбандян представил Зальберу результаты прошедшей в прошлом месяце встречи президентов Армении и Азербайджана в Берне.
Герберт Зальбер подтвердил готовность Евросоюза к оказанию дальнейшего содействия усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ, направленным на урегулирование конфликта исключительно мирным путем.
Стороны также коснулись сотрудничества Армения-Европейский союз и обменялись мнениями относительно итогов 16-й по счету сессии Совета сотрудничества Армения-ЕС.
Глава МИД Армении и спецпредставитель ЕС обсудили также протекающие в прилегающих к Южному Кавказу странах и регионах процессы.