ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը հանդիպել է ԵՄ խորհրդի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով աշխատանքային խմբին 10/31/2014   11:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանն ընդունել է Եվրոպական Միության խորհրդի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով աշխատանքային խմբի` COEST-ի (Համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայի երկրների հետ) պատվիրակությանը, որի կազմում էին Եվրոպական խորհրդի քարտուղարության, ԵՄ արտաքին գործերի ծառայության, Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները և ԵՄ երկու տասնյակից ավել անդամ պետությունների դիվանագետները:
Հանդիպման ընթացքում Կարեն Նազարյանի կողմից անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցության ընթացքին և զարգացման հեռանկարներին, հարևան պետությունների հետ Հայաստանի հարաբերություններին, տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի մասնակցության և 2015թ. Ռիգայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի հետ կապված հարցերին:
COEST-ի պատվիրակության համակարգող Պետերի Վուորիմյակին իր հերթին ընդգծել է, որ ԵՄ-ը պատրաստ է զարգացնել Հայաստանի հետ համագործակցությունը` նկատելով, որ պատվիրակության անդամների տպավորիչ քանակը լավագույնս վկայում է Հայաստանի հանդեպ ԵՄ կողմից տածած հետաքրքրության մասին:
Տեղեկանք: COEST-ը ԵՄ խորհրդի աշխատանքներին աջակցող մասնագիտացված աշխատանքային խմբերից մեկն է, որի գործունեության կենտրոնում են Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների Եվրոպական Միության հետ հարաբերությունների բոլոր ուղղությունները:
Խմբի գործունեությունը ներառում է նաև ԵՄ հետ բազմակողմ համագործակցության մի շարք շրջանակներ, ինչպիսիք են, օրինակ, Արևելյան գործընկերությունը և նաև Եվրոպական հարևանության քաղաքանության ձևաչափը: Սա COEST-ի ներկայացուցիչների երկրորդ այցելությունն էր Հայաստան: Առաջին փաստահավաք այցելությունը Հայաստան տեղի է ունեցել 2004թ:

Замглавы МИД Армении Карен Назарян встретился с представителями рабочей группы ЕС 10/31/2014   12:05  |  Лента новостей
Замминистра иностранных дел Армении Карен Назарян принял накануне делегацию рабочей группы ЕС по вопросам Восточной Европы и Центральной Азии COEST (Сотрудничество со странами Восточной Европы), в состав которой вошли представители секретариата Совета Европы, службы иностранных дел ЕС, Еврокомиссии, а также дипломаты из более двух десятков стран ЕС. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В ходе встречи Карен Назарян коснулся нынешнего этапа и перспектив развития сотрудничества Армении с ЕС, отношений РА с соседними странами, последних событий в регионе, различных интеграционных процессов с участием Армении, а также вопросов, связанных с предстоящим в Риге в 2015 году саммитом Восточного партнерства.
Координатор делегации COEST Петери Вуоримяки, в свою очередь, подчеркнул, что ЕС готов развивать сотрудничество с Арменией и внушительное количество членов делегации наилучшим образом свидетельствует о заинтересованности ЕС в Армении.
COEST - это одна из рабочих групп Совета Европы. Она занимается вопросами сотрудничества Европейского Союза со странами Восточной Европы и Центральной Азии по всем направлениям.