Քննչական կոմիտեն՝ Շուշանիկ Բախշյանին մեղադրանք առաջադրելու մասին 01/26/2016   15:42  |  Քրեական խրոնիկոն
Բժշկական կենտրոնում ծննդկան Մերի Մարգարյանի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով հունվարի 26-ին մեղադրանք է առաջադրվել  «Շենգավիթ բժշկական կենտրոն»-ի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Շ.Բախշյանին։
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ մանկաբարձ-գինեկոլոգ Շ.Բախշյանը 2015 թվականի փետրվարի 11-ից հաշվառման է վերցրել և վարել Մերի Մարգարյանի հղիությունը: Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ բժշկական օգնությունը և սպասարկումը կազմակերպելու ժամանակ մասնագիտական պարտականությունների նկատմամբ դրսևորվել է անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք:
Մասնավորապես՝ նախնական քննության տվյալներով՝ Շ.Բախշյանը 2015 թվականի հուլիսի 23-ին հեռախոսակապի միջոցով տեղեկացել է, որ իր հսկողության տակ գտնվող հղի Մերի Մարգարյանն ունեցել է բարձր ջերմություն և վերջինիս խորհուրդ է տվել ընդունել «Պարացետամոլ» դեղահաբ։
2015 թվականի հուլիսի 24-ին հղի կնոջը հրավիրել է բժշկական կենտրոն հերթական կոնսուլտացիայի համար և տեղյակ լինելով Մերի Մարգարյանի բարձր ջերմություն ունենալու մասին՝ չի հոսպիտալացրել նրան: 2015 թվականի հուլիսի 27-ին, երբ Մերի Մարգարյանը ստացիոնար բուժում է ստացել «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնում, առավոտյան ժամը 09.00-ից սկսած, արյան բիոքիմիական և մնացած հետազոտությունների արդյունքում արձանագրվել է արագ ընթացող և հղիության հետ կապված զարգացող փոփոխություններ, որի պայմաններում չի կատարվել կյանքի ցուցումով անհապաղ ծննդալուծում, այդ թվում նաև՝ կեսարյան հատման միջոցով, ինչի հետևանքով առաջացած բազմաօրգանային անբավարարությունից 2015 թ. հուլիսի 29-ին Մերի Մարգարյանը մահացել է, իսկ հաջորդ օրը թոքերի և գլխուղեղի այտուցից մահացել է նաև նրա նորածին դուստրը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Շ.Բախշյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
«Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոց ՓԲԸ-ի կողմից վարույթն իրականացնող մարմինը գրավոր տեղեկացվել է, որ Շ.Բախշյանն ունի ստացիոնար բուժման կարիք. նրա մոտ ախտորոշվել է երկկողմանի բրոնխոպնևմոնիա և գրիպ «Ա», որպիսի պայմաններում նրա շփումը արտաքին աշխարհի հետ ցանկալի չէ, ուստիև՝ նրա նկատմամբ որևէ խափանման միջոց չի ընտրվել։ Քննիչը որոշում է կայացրել՝ Շ.Բախշյանի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին։
Նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ, լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил подробности обвинения в отношении гинеколога ереванского медцентра “Шенгавит” Шушаник Бахшян 01/26/2016 16:30 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил подробности обвинения в отношении акушера-гинеколога медицинского центра “Шенгавит” Ш. Бахшян по делу о смерти роженицы Мэри Маргарян
Бахшян инкриминируют часть 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) Уголовного кодекса РА.
Как отмечается в сообщении СК, акушер-гинеколог Ш. Бахшян с 11 февраля 2015 года поставила на учет Мэри Маргарян и вела у нее беременность. Согласно добытым следствием доказательствам, в ходе оказания и организации медпомощи проявила халатное и недобросовестное отношение к профессиональным обязанностям.
В частности, по данным предварительного следствия, 23 июля 2015 года Ш. Бахшян узнала по телефону, что у находящейся под ее контролем Мэри Маргарян была высокая температура, и порекомендовала ей принять “парацетамол”.
Сообщается также, что 24 июля 2015 года она вызвала беременную женщину на очередную консультацию и, зная о высокой температуре у Мэри Маргарян, не госпитализировала ее. 27 июля 2015 года, когда Мэри Маргарян проходила стационарное лечение в медцентре “Шенгавит”, начиная с 09:00, в результате проведенных биохимических и остальных исследований были выявлены прогрессирующие и связанные с беременностью изменения, в условиях наличия которых по витальным показаниям не были проведены немедленные роды, в том числе путем операции кесарева сечения, вследствие чего 29 июля 2015 года Мэри Маргарян скончалась от полиорганной недостаточности, а на следующий день от отека легких и головного мозга умерла и ее новорожденная дочь.
“Из ЗАО “Инфекционная клиническая больница “Норк”” органу осуществляющему производство, сообщили, что Ш. Бахшян нуждается в стационарном лечении. У нее диагностировали двустороннюю бронхопневмонию и грипп подтипа “А”, в условиях наличия которых ее контактирование с внешним миром нежелательно, поэтому в отношении нее не было избрано какой-либо меры пресечения. Следователь принял решение о назначении в отношении Ш. Бахшян судебно-медицинской экспертизы. Предварительное расследование продолжается. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего”, - говорится в сообщении.