«Ադրբեջանը փորձում է հումանիտար վերնագրերի տակ քաղաքական տեքստեր թաքցնել». Արտակ Զաքարյան 01/26/2016   17:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ադրբեջանական և պրոադրբեջանական ջանքերը տապալված են»,- իր ֆեյսբուքյան էջում, անդրադառնալով այսօր ԵԽԽՎ լիագումար նիստում հակահայկական երկու զեկույցների քվեարկությանը՝ գրում է ԱԺ պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը:
«ԵԽԽՎ-ն մերժեց ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունն ամբողջությամբ խեղաթյուրող զեկույցը: Դրանով կասեցվել է ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի գործուներությանն ու խաղաղ կարգավորմանը խոչընդոտող մի մեծ քայլ:
ԵԽԽՎ մեծամասնությունն արգելեց Ադրբեջանին զբաղվել խաբեությամբ ու վտանգել խաղաղությունը Հարավային Կովկասում»,-գրում է Արտակ Զաքարյանը` նկատի ունենալով ԵԽԽՎ-ի կողմից ձայների մեծամասնությամբ մերժված բրիտանացի պատվիրակ Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» անվանումով  բանաձևը:
«Ես շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ամեն բան արեցին հանուն ճշմարիտ ու արդար քաղաքականության հաղթանակի: Շնորհակալ եմ ԵԽԽՎ օտարերկրյա այն պատգամավորներին, ովքեր քվեարկեցին դեմ, կամ առնվազն չմասնակցեցին ադրբեջանական ավանտյուրային, կամ ձեռնպահ մնացին դրանից: Մեկ առ մեկ բոլորին շնորհակալություն:
Շնորհակալություն մեր պետական ու հասարակական ինստիտուտներին, իմ գործընկեր պատգամավորներին, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին, սփյուռքյան կազմակերպություններին, անհատ մարդկանց` միասնական ու արդյունավետ աշխատանքի համար»,- գրում է պատգամավորը:
Իսկ ինչ վերաբերում է Սարսանգի ջրամբարի մասին «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից»  Բոսնիա և Հերցեգովինայի ներկայացուցիչ Միլիցա Մարկովիչի զեկույցին, որն ընդունվեց ԵԽԽՎ պատվիրակների կողմից 98 կողմ, 71 դեմ և 40 ձեռնպահ ձայներով, Արտակ  Զաքարյանը համոզմունք է հայտնում, որ  «ադրբեջանցուն ջուրը չէ, որ հետաքրքրում է», «նա փորձում է հումանիտար վերնագրերի տակ քաղաքական տեքստեր թաքցնել, որը մեկ բառով պետք է անվանել մանր ժուլիկություն»:

Артак Закарян: Большинство делегатов ПАСЕ помешали Азербайджану поставить под угрозу мир на Южном Кавказе 01/26/2016   17:37  |  Лента новостей
"Азербайджанские и проазербайджанские усилия  провалились”, - написал на своей странице в социальной сети Фейсбук депутат Национального собрания Армении Артак Закарян, комментируя голосование по двум антиармянском докладам на пленарном заседании ПАСЕ.
“ПАСЕ отклонилa доклад, полностью искажающий суть карабахско-азербайджанского конфликта, тем самым предотвратив шаг, препятствующий деятельности Минской группы ОБСЕ и мирному урегулированию.
“Большинство делегатов ПАСЕ запретили Азербайджану заниматься обманом и ставить под угрозу мир на Южном Кавказе”, - написал Артак Закарян, имея в виду подготовленный британским парламентарием скандальный доклад “Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана”.
Закарян выразил признательность тем, кто сделал все ради победы справедливой и честной политики. Он также поблагодарил зарубежных коллег по ПАСЕ, которые проголосовали против или не приняли участия в азербайджанской авантюре.
Что же касается доклада депутата из Боснии и Герцеговины Милицы Маркович по Сарсангскому водохранилищу, которое было принято 98 голосами “за” и 71 “против”, Артак Закарян уверен, что “азербайджанцев интересует не вода: они пытаются спрятать политические тексты под гуманитарными заголовками, которое можно назвать одним словом “мелкое жульничество”.