ԲՀԿ-ն «գույքագրել» է ընտրական գործընթացին միջամտելու բոլոր օրենսդրական սողանցքները 01/22/2016   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ԲՀԿ նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի փոխդեսպան Բարբարա Դեւիսի հետ։
Քննարկվել է տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեն, ինչպես նաեւ՝ հանրաքվեի ընթացքում արձանագրված խախտումներն ու դրանց հակազդելու օրենսդրական մեխանիզմների մշակումը։
Ինչպես հայտնում են ԲՀԿ մամուլի ծառայությունից, ԲՀԿ նախագահը տեղեկացրել է, որ կուսակցությունը աշխատում է Ընտրական Օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթի վրա, արդեն իսկ «գույքագրվել» են ընտրական գործընթացին միջամտելու բոլոր օրենսդրական սողանցքներն ու կուսակցությունն առաջարկելու է դրանք կանխելու օրենսդրական իր լուծումները՝ ընտրական գործընթացի օրինականությունը առավել վերահսկելի դարձնելու համար։
ԲՀԿ նախագահը նաեւ տեղեկացրել է, որ Ընտրական օրենսգրքի մշակման փուլում, ինչը սահմանադրական փոփոխությունների ընդունումից հետո ամենալրջագույն փաստաթուղթն է լինելու, պատրաստ են համագործակցել խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի հետ՝ համատեղ ներկայացնելու առաջարկների փաթեթ։
Բարբարա Դեւիսը նշել է, որ պատրաստ են ակտիվորեն համագործակցել ԲՀԿ-ի հետ՝ ապագա Ընտրական օրենսգրքի շուրջ քննարկումներում։
11:24 21/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդմոն Մարուքյանը ԵՄ-ին կոչ է արել աջակցել ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքում «Լուսավոր Հայաստանի» առաջարկությունները ներդնելու հարցում
10:13 20/01/2016  |  Մամուլ Նոր ընտրական օրենսգիրքը Հրայր Թովմասյանն է մշակելու. «Ժողովուրդ»
09:00 20/01/2016  |  ՄամուլԹեժ մարտեր են սպասվում Ընտրական օրենսգրքի շուրջ. «Հրապարակ»
13:46 19/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԸնտրական օրենսգրքի նախագիծը ԱԺ կհասնի փետրվարին
09:05 12/01/2016  |  ՄամուլԸնտրություններին յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի ցուցակը տպագրվելու է տարբեր գույների ընտրական թերթիկների վրա. «Հրապարակ»
14:07 29/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրողների մատները թանաքոտե՞լ, թե՞ ձեռքի վրա դրոշմակնիք դնել. ԱԺ-ում կրքերը բորբոքվեցին

“Процветающая Армения” “инвентаризировала” все законодательные лазейки для вмешательства в избирательный процесс 01/22/2016 15:29 | Лента новостей
Партия “Процветающая Армения” “инвентаризировала” все законодательные лазейки для вмешательства в избирательный процесс, заявила председатель ППА Наира Зограбян на встрече с вице-послом ереванского офиса ОБСЕ Барбарой Дейвис.
Как сообщает пресс-служба ППА, Наира Зограбян сообщила, что их партия работает над пакетом изменений в Избирательный кодекс страны: уже “инвентаризировала” все лазейки для вмешательства в избирательный процесс. По ее словам, партия собирается предложить свои законодательные меры по их устранению и дальнейшему усилению контроля за законностью избирательного процесса.
Лидер ППА также отметила, что они готовы сотрудничать с политическими силами, представленными в парламенте и вместе представить пакет предложений.
В свою очередь Барбара Дейвис заявила о готовности активно сотрудничать с ППА в ходе обсуждений вокруг будущего Избирательного кодекса.