Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եգիպտոսի նորանշանակ դեսպանը 01/15/2016   16:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թարեք Իբրահիմ Մուհամմադ Մաաթին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում սկսելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ պաշտոնավարման ընթացքում նա իր փորձն ու գիտելիքները կներդնի ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների առավել ամրապնդման ու զարգացման:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ վերջին տարիներին հայ-եգիպտական հարաբերությունները թևակոխել են զարգացման նոր փուլ և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև առկա համագործակցության մեծ ներուժն անհրաժեշտ է լիարժեքորեն օգտագործել, ինչին կարող են զգալիորեն նպաստել բարձրաստիճան փոխայցերը, քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը, միջկառավարական և միջխորհրդարանական ձևաչափերով հաճախակի շփումներն ու փոխգործակցությունը:
Դեսպան Թարեք Մաաթին վստահեցրել է, որ կանի ամեն հնարավորը միջպետական կապերն առավել սերտացնելու և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու համար:
Նա նշել է, որ հայ գործընկերների հետ արդեն իսկ քննարկումներ է ունեցել հայ-եգիպտական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը ընթացիկ տարում վերսկսելու հնարավորության շուրջ և հույս ունի, որ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում զգալիորեն կակտիվանան առևտրատնտեսական կապերը: Դեսպանը համակարծիք է եղել ՀՀ Նախագահի հետ՝ օրենսդիր մարմինների միջև ևս կապերը սերտացնելու, երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամության խմբեր հիմնելու առաջարկի հարցում:
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են Եգիպտոսի հայ համայնքի առանձնահատուկ դերը հայ-եգիպտական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Հանրապետության Նախագահը հաջողություններ է մաղթել նորանշանակ դեսպանին պաշտոնավարման ամբողջ ընթացքում:

Серж Саргсян: Армяно-египетские отношения вышли на новый этап развития 01/15/2016 17:30 | Лента новостей
Чрезвычайный и полномочный посол Арабской Республики Египет в Республике Армения Тарек Ибрагим Мухаммад Маати вручил сегодня свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении, выразив надежду, что в ходе пребывания на этом посту он приложит свои знания и опыт в интересах дальнейшего укрепления и развития отношений двух дружественных стран.
Серж Саргсян выразил удовлетворение тем, что в последние годы армяно-египетские отношения вышли на новый этап развития, подчеркнув необходимость полноценного использования имеющегося большого потенциала для развития сотрудничества между двумя странами, чему в значительной степени могут способствовать взаимные высокопоставленные визиты, активный политический диалог, частые контакты и взаимодействие в межправительственном и межпарламентском форматах.
В свою очередь Посол Тарек Маати заверил, что он сделает все возможное для дальнейшего укрепления межгосударственных связей и развития сотрудничества во всех представляющих взаимный интерес сферах.
Он отметил, что уже провел переговоры с армянскими коллегами по поводу возможности возобновления в 2016 году деятельности армяно-египетской межправительственной комиссии, и выразил надежду на существенную активизацию торгово-экономических связей по итогам ее работы. Египетский посол и президент Армении сошлись во мнении относительно инициативы по укреплению связей между законодательными органами и созданию групп дружбы в парламентах двух стран.
Собеседники подчеркнули особую роль армянской общины Египта в деле укрепления армяно-египетских дружественных отношений.
Глава армянского государства пожелал успехов новому послу Египта в ходе осуществления им своей дипломатической миссии.