Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Միացյալ Թագավորության նորանշանակ դեսպանը 10/07/2015   16:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ, ընդգծելով, որ Միացյալ Թագավորության հետ միջպետական կապերի ամրապնդման, փոխգործակցության ընդլայնման և երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանը կներդնի բոլոր ջանքերը հայ-բրիտանական միջպետական օրակարգը նոր նախաձեռնություններով ավելի հարստացնելու և առաջ մղելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որում, զրուցակիցների համոզմամբ, մեծ է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի ավանդը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ խորհրդարանականների միջև ակտիվ շփումներն ու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման դինամիկան կշարունակվեն նաև ՄԹ խորհրդարանում ձևավորվելիք նոր բարեկամության խմբի հետ: Հանրապետության Նախագահը միջխորհրդարանական և առհասարակ, հայ-բրիտանական կապերի զարգացման գործում ընդգծել է բարո¬նուհի Քերոլայն Քոքսի մեծ ներդրումը , ով նաև ԼՂ այցերի լավ ավանդույթ ստեղծեց:
ՀՀ Նախագահը և ՄԹ դեսպանը բարձր են գնահատել նաև պաշտպանության ոլորտում ձևավորված հայ-բրիտանական համագործակցությունը, այդ առումով կարևոր ձեռքբերում համարելով 2014թ. սեպտեմբերին Երևանում կայացած քննարկումներն ու ռազմական համագործակցության պլանի ստորագրումը:
Սերժ Սարգսյանը և դեսպան Ֆարնուորթը մեծապես կարևորել են համագործակցությունը առևտրատնտեսական ոլորտում և միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի ու այլ կազմակերպությունների շրջանակներում:
Ջուդիթ Ֆարնուորթն ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիան ուշադրությամբ հետևում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը և ցանկանում է բոլոր միջոցներով աջակցել այդ ձևաչափով տեղի ունեցող խաղաղ բանակցային գործընթացին:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման, ինչպես նաև Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող այլ հարցերում Մեծ Բրիտանիայի անկողմնակալ դիրքորոշման համար:
Միացյալ Թագավորության դեսպանը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստակամ է առաջատար դեր ստանձնել Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցությունը կարգավորող նոր իրավական շրջանակի ձևավորման հարցում, որը, նրա համոզմամբ, կարող է շարժիչ ուժ հանդիսանալ ինչպես հայ-բրիտանական երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությունն առաջ մղելու և զարգացնելու գործում:

Президент Армении обсудил с новым послом Великобритании вопросы двустороннего сотрудничества 10/07/2015 18:37 | Лента новостей
Новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Соединенного Королевства в РА Джудит Фарнворт вручила в среду свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и пожелал ей успехов, констатировав наличие всех предпосылок для укрепления межгосударственных связей с Соединенным Королевством, расширения взаимодействия и поднятия двусторонних отношений на качественно новый уровень.
Серж Саргсян выразил надежду на то, что новый посол приложит максимум усилий по обогащению армяно-британской межгосударственной повестки новыми инициативами.
В ходе встречи собеседники придали важность межпарламентскому сотрудничеству, весомый вклад в который, по их убеждению, внесли действующие в парламентах двух стран группы дружбы. Президент Саргсян выразил надежду, что активные контакты между парламентариями и динамика проведения регулярных консультаций вокруг представляющих взаимный интерес вопросов продолжатся и с формирующейся в парламенте Соединенного Королевства новой группой дружбы. Глава армянского государства в развитии межпарламентских и армяно-британских связей в целом отметил большой вклад баронессы Керолайн Кокс, которая сформировала также хорошую традицию визитов в Нагорный Карабах.
Серж Саргсян и посол Фарнворт высоко оценили также сформировавшееся в сфере обороны армяно-британское сотрудничество, выделив среди его важных достижений прошедшие в сентябре 2014 года в Ереване обсуждения и подписание плана стратегического сотрудничества.
Серж Саргсян и Джудит Фарнворт обозначили также важность сотрудничества в торгово-экономической сфере и в рамках международных структур, в том числе ООН, ОБСЕ и других организаций.
Джудит Фарнворт подчеркнула, что Великобритания внимательно следит за деятельностью Минской группы ОБСЕ и желает всеми средствами содействовать переговорному процессу в данном формате.
Президент Армении поблагодарил Великобританию за беспристрастную позицию в вопросе карабахского урегулирования, а также в других имеющих жизненно важное для Армении значение вопросах.
Джудит Фарнворт отметила, что Соединенное Королевство готово взять на себя ведущую роль в вопросе формирования новых правовых рамок, регулирующих сотрудничество между Арменией и ЕС, что, по ее убеждению, может стать движущей силой в деле развития и продвижения как армяно-британских двусторонних отношений, так и многостороннего сотрудничества.