2018 թվականից գազը կթանկանա. «Հայկական Ժամանակ» 12/11/2015   09:00  |  Մամուլ
«Հայկական Ժամանակ»-ը գրում է, որ երեկ ՀՀ կառավարությունը հավանության արժանացրեց «ՀՀ էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման ուղիները» անունը կրող ռազմավարությունը։ Դրանում հետաքրքիր կանխատեսում կա ՀՀ-ին մատակարարվող ռուսական գազի վերաբերյալ։
«Հայտնի է, որ Ռուսաստանի՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամության պայմաններից մեկն այն է, որ էներգապաշարների վաճառքը թե ներքին շուկայում, թե ցանկացած արտաքին շուկայում պետք է իրականացվի հավասար շահութաբերությամբ։ Այս պայմանը կատարելու դեպքում Ռուսաստանից ներմուծվող գազի զինը կձգտի գազի եվրոպական գներին»,– արձանագրված է ռազմավարական այս ծրագրում։ Դա նշանակում է, որ ԱՀԿ-ին անդամակցելու պայմանների կատարման դեպքում Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազի զինը կբարձրանա մոտ երեք անգամ։ Ներկայումս 1000 խմ ռուսական գազը Հայաստանին է մատակարարվում 165 դոլարով, իսկ 2018 թվականից աստիճանաբար բարձրանալով, ըստ նշված ծրագրի կանխատեսումների, կհասնի նախ 324 դոլարի, ապա 460 դոլարի։ Նշենք, որ Հայաստանին ռուսական գազի մատակաոաոման գործող պայմանագրի ժամկետը ավարտվում է հենց 2018 թվականին, և չավւազանց մեծ է հավանականությունը, որ կիրականա վերը նշված ծրագրով կանխատեսվող սցենարը»,- գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”: Газ в Армении с 2018 года может подорожать 12/11/2015   10:42  |  Пресса
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило программу под названием “Пути долгосрочного развития энергетической системы РА”.
В нем встречается интересный прогноз относительно российского газа, поставляемого в Армению, пишет газета “Айкакан жаманак”(“Армянское время”).
Известно, что одним из условий членства России в ВТО является равнодоходность от продажи энергетических запасов на внутреннем и внешнем рынках.
Для обеспечения этого условия стоимость газа, импортируемого из России, будет стремиться к европейским ценам на голубое топливо”, - отмечается в этой программе стратегии, пишет газета.
Это означает, что в случае выполнения условий членства в ВТО, цена на поставляемый в Армению российский газ вырастет приблизительно в три раза.
“В настоящее время 1000 кубометров российского газа обходится Армении в $165, а с учетом постепенного роста его стоимости с 2018 года, согласно прогнозам в указанной программе, достигнет сначала $324, а затем $460”, - пишет издание.
СМИ также отмечает, что срок действующего договора о поставках российского газа в Армению истекает именно в 2018 году и велика вероятность того, что эти прогнозы сбудутся.