Ստամբուլում կկայանա «Գերմանիայի պատասխանատվությունը Հայոց ցեղասպանության մեջ» գիրքի շնորհանդեսը 12/01/2015   15:15  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ գերմանացի լրագրող, գրող Յուրգեն Գոդշլիգը դեկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում կներկայացնի իր «Գերմանիայի պատասխանատվությունը Հայոց ցեղասպանության մեջ» գիրքը:
Թուրքական «Demokrat haber» լրատվական կայքը տեղեկացնում է, որ գրքի շնորհանդեսի ժամանակ գրողը հատվածներ կկարդա գրքից, ապա կպատասխանի ներկաների հարցերին:
Գիրքը ներկայացնում է, թե ինչպես Գերմանիան, որը ցանկանում էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ իր տիրապետությունը հաստատել Արևելքում, Թուրքիային ներքաշեց պատերազմի մեջ:
Կայսրության բանակում ծառայող գերմանացի զինվորները հայերին լրտես և դավաճան էին համարում: Իսկ երբ հայերի բռնի տեղափոխությունը ցեղասպանության վերածվեց, գերմանական կառավարությունը գտավ, որ միլիոնավոր մարդկանց կոտորածը «դաժան, սակայն արդյունավետ մեթոդ է»:
Ըստ հեղինակի` Գերմանիան անտեսել է հայերի դեմ կատարվող վայրագությունների վերաբերյալ դիվանագետների և հոգևորականների մտահոգությունները:
Յուրգեն Գոդշլիգը գիրքը գրելիս  այցելել է այն վայրերը, որտեղ տեղի են ունեցել դեպքերը, հանդիպել է ցեղասպանության զոհերի հարազատների հետ, ուսումնասիրել է գերմանական և թուրքական արխիվները:
16:46 17/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ծնված հրեա գրողը Էրդողանին կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
12:42 13/11/2015  |  Միջազգային լրահոսՑեղասպանության վերաբերյալ Անկարայում բացված ցուցահանդեսը դժգոհությունների պատճառ է դարձել
13:47 12/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ լուսանկարների ցուցահանդես է բացվել
12:35 26/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում կկայանա Թուրքիայում նկարահանված «հայերի բռնագաղթի» մասին ֆիլմի պրեմիերան
17:08 20/10/2015  |  Միջազգային լրահոսՀայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված «Թոռներ» ցուցահանդեսը` Ստամբուլում
16:19 20/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի ԵՄ հարցերով նախկին նախարար. «1915 թ.-ին կատարվածը Ցեղասպանություն էր»
12:24 19/10/2015  |  Միջազգային լրահոսՑեղասպանության բանաձևը՝ Թուրքիայի հետ փոխզիջման հասնելու հաղթաթուղթ. Sozcu
11:22 19/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԴավութօղլու. «1915-ի դեպքերը Եվրոպայում արդեն պետք է ակադեմիական մակարդակում քննարկեն»
21:41 12/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄարկեի նահանգային խորհուրդը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
12:45 09/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում լույս է տեսել Հայոց ցեղասպանության փաստը հերքող հերթական գիրքը

В Стамбуле состоится презентация книги немецкого журналиста об ответственности Германии за Геноцид армян 12/01/2015   15:44  |  Международные новости
Презентация книги немецкого журналиста, писателя Юргена Готшлиха “Ответственность Германии за Геноцид армян” состоится 2 декабря в Стамбуле, передает Ermenihaber.am.
Как сообщает турецкий информационный сайт «Demokrat haber», писатель в ходе презентации прочитает выдержки из книги, а затем ответит на вопросы присутствующих.
В книге говорится о том, как Германия, которая в ходе Первой мировой хотела установить свое господство на Востоке, втянула Турцию в войну.
Когда насильственная депортация армян переросла в Геноцид, немецкое правительство посчитало, что резня миллионов людей “жестокий, однако эффективный метод”.
Согласно автору, Германия игнорировала беспокойство дипломатов и представителей духовенства по поводу творимых в отношении армян зверств.
Юрген Готшлих во время написания своей книги побывал в местах, где имели место эти события, встречался с родственниками жертв Геноцида, изучил немецкие и турецкие архивы.