Սյունիքում ամուսնուն սպանելու կասկածանքով ձերբակալվել է տուժածի կինը. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 11/30/2015   15:22  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում նոյեմբերի 29-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ 76-ամյա տղամարդու սպանության դեպքի առթիվ և ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում նույն օրը սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է տուժողի կինը։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2015թ. նոյեմբերի 29-ին` ժամը 15:30-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Կապան քաղաքում Բարաբաթում բանավանում տղամարդ է սպանվել:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Սյունիքի մարզային քննչական վարչության քննիչի գլխավորությամբ և  հայտնաբերել Կապանի 76-ամյա  Ռ.Հակոբյանի դին՝ գլխի շրջանում ներհրված, ջնջխված վնասվածքներով,  իր տան բազմոցին պառկած։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանություն):
Դեպքի վարի զննությամբ տուժողի կնոջ մահճակալի տակից հայտնաբերվել է կացին և մուրճ՝ արնանման հետքերով: Նմանատիպ հետքեր են հայտնաբերվել նաև  կնոջ հողաթափերի վրա:  Սպանության կասկածանքով նույն  օրը ձերբակալվել է տուժողի 64-ամյա կինը։ Քննությամբ պարզվել է, որ վերջինս 1976 թվականից հաշվառված է «Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբուժական դիսպանսեր» ՓԲԸ-ում։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզաբանման համար նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական փորձաքննություններ։

По подозрению в убийстве 76-летнего пенсионера в Капане задержана его жена – СК Армении 11/30/2015 16:22 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства 76-летнего пенсионера в пригороде армянского Капана – Барабатуме, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено 29 ноября следственным управлением Следственного комитета РА по Сюникской области по части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых мероприятий в тот же день по подозрению в совершении убийства была задержана супруга потерпевшего.
Сигнал об обнаружении тела поступил 29 ноября 2015 года в 15:30 по местному времени.
Прибывшая на место происшествия оперативно-следственная группа обнаружила труп 76-летнего жителя Капана Р. Акопяна лежащим на диване в собственном доме с размозженной головой.
При осмотре места происшествия под кроватью супруги были обнаружены топор и молоток со следами, похожими на кровь. Аналогичные следы были также под тапочками жены. По подозрению в совершении убийства в тот же день была задержана 64-летняя жена потерпевшего. Следствием установлено, что она с 1976 года состоит на учете в ЗАО “Сюникский областной психоневрологический диспансер”.
“Для прояснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены судебно-медицинская и судебно-биологическая экспертизы.Предварительное расследование продолжается”, - говорится в сообщении.