Քննչական կոմիտեն արագ արձագանքել է ՄԻՊ ահազանգին 11/25/2015   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնություն արտագնա աշխատանքի մեկնող Վարդենիսի բնակչին օդանավակայանում հայտնել են, որ  Հայաստանից իր ելքն արգելափակված է քննիչի որոշմամբ: Խնդրի կապակցությամբ քաղաքացին դիմել է Օմբուդսմենին:
Օմբուդսմենի միջնորդությամբ և Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հանձնարարականով գործը հրատապ ուսումնասիրվել է վերադաս մարմինների կողմից, և քաղաքացու՝ երկրից ելքի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումը վերացվել է:
Բացի այդ, դեպքի առթիվ կատարվել է ծառայողական քննություն և հիմնավորվել, որ քաղաքացու ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը ոչ իրավաչափ կերպով է սահմանափակվել Վարդենիսի քննչական բաժնի պետի հանձնարարության հիման վրա:

Следственный комитет Армении оперативно отреагировал на сообщение Омбудсмена 11/25/2015 16:00 | Лента новостей
Жителю армянского города Варденис, собиравшемуся выехать на заработки в РФ, в ереванском аэропорту сообщили о наложенном на него запрете на выезд из Армении. Соответствующее решение принял следователь. В этой связи гражданин обратился к Омбудсмену Армении.
При посредничестве Омбудсмена и по поручению председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна дело было в спешном порядке изучено вышестоящими органами, и наложенное на гражданина ограничение на выезд из страны было снято.
Кроме того, в связи с данным случаем было проведено служебное расследование, по итогам которого было установлено, что право гражданина на свободное передвижение было неправомерным образом ограничено на основе поручения начальника варденисского следственного отдела.