Թուրքիայի բնակչության 8%-ը համակրում է «Իսլամական պետությանը» 11/19/2015   13:18  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի հաղորդմամբ՝ ամերիկյան «Pew» սոցիոլոգիական ուսումնասիրություններ իրականացնող կազմակերպությունը մուսուլմանական մեծամասնությամբ երկրներում կազմակերպել  է հարցում՝ պարզելու այդ երկրներում «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման նկատմամբ եղած համակարանքի աստիճանը:
Ըստ թուրքական «gazetevatan.com» լրատվական կայքի` Թուրքիայում «ԻՊ-ի նկատմամբ համակրանք ունե՞ք» հարցին դրական է պատասխանել հարցվածների 8%-ը, բացասական` 73%-ը: 19%-ն էլ դժվարացել է պատասխանել:
Ահաբեկչական կառույցի նկատմամբ ամենամեծ համակրանքն արձանագրվել է Նիգերիայում` 14%, որին հաջորդում է Մալայզիան 11%-ով: 3-րդ և 4-րդ տեղերում են համապատասխանաբար Սենեգալն և Պակիստանը: Հինգերորդը Թուրքիան է:
«Pew»-ը արևմտյան երկրներում ԻՊ-ի նկատմամբ համակրանքի վերաբերյալ հարցում չի արել, սակայն այդ երկրներում կառույցի վերաբերյալ այլ հարցերի պատասխանողների ճնշող մեծամասնությունը ԻՊ-ին համարել է գլոբալ սպառնալիք:
17:17 06/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԱնթալիայում ԻՊ-ի հետ կապեր ունենալու կասկածանքով 20 հոգի բերման է ենթարկվել
17:39 02/11/2015  |  Միջազգային լրահոս«Իսլամական պետությունը» ստանձնել է Թուրքիայում 2 լրագրողների սպանության պատասխանատվությունը
11:44 28/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԻՊ-ի հետ կապեր ունենալու կասկածանքով Ստամբուլում ձերբակալվել է 21 հոգի
12:37 26/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԻ պատասխան Անկարայի պայթյունների՝ Թուրքիան ԻՊ-ի 7 թիրախ է ոչնչացրել
16:02 13/10/2015  |  Միջազգային լրահոս«Իսլամական պետության» թուրք զինյալների մասնակցությամբ տեսանյութ է տարածվել համացանցում
15:46 09/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԻՊ-ը 1 թուրք զինվորի դիմաց պահանջում է ազատ արձակել ԻՊ-ի անդամ 200 զինյալի
15:42 18/09/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք պաշտոնյա. «ԻՊ» կազմում 900 թուրք է կռվում
15:00 13/08/2015  |  Միջազգային լրահոսԻնջիրլիքի ռազմաբազայի ամերիկյան անօդաչուները ռմբակոծել են «ԻՊ»-ի հենակետերը

8% населения Турции симпатизируют группировке “Исламское государство” 11/19/2015   14:39  |  Международные новости
8% населения Турции симпатизируют террористической группировке “Исламское государство”. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного американской социологической организацией Pew в странах с преимущественно мусульманским населением, передает Ermenihaber.am.
Как сообщает турецкий информационный сайт «gazetevatan.com», на вопрос “симпатизируете ли Вы ИГ?” 73% респондентов ответили отрицательно, 19%- опрошенных затруднились с ответом.
Наибольшая симпатией террористическая группировка пользуется в Нигерии – 14%, за ней идет Малайзия – 11%. На 3 и 4 месте- Сенегал и Пакистан соответственно. На пятой строчке- Турция.
12:46 26/10/2015  |  Международные новостиТурецкая полиция штурмовала подпольный сборный пункт ИГИЛ в провинции Диярбекир: есть убитые и раненые
16:19 09/10/2015  |  Международные новостиИГ требует освободить 200 своих боевиков в обмен на попавшего к ним в плен турецкого солдата
08:15 19/08/2015  |  Международные новостиГруппировка "Исламское государство" угрожает "завоеванием Стамбула"
16:34 12/06/2015  |  Международные новостиС территории Турции осуществляются поставки электроэнергии боевикам “Исламского государства”
12:42 05/03/2015  |  Международные новостиТурция не собирается непосредственно участвовать в боевых действиях за освобождение Мосула от ИГ