«Համահայկական բնապահպանական ճակատ»-ի ահազանգի հետքերով. ապօրինի ծառահատումների դեպքով գործ է հարուցվել 11/16/2015   15:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` Եղեգնուտի անտառպետության 7-րդ և Վահագնիի անտառպետության պահաբաժիններում ապօրինի ծառահատում կատարելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Սոցիալական ցանցի՝ «Համահայկական բնապահպանական ճակատ» խմբում հրապարակ-վել են  «Ոչնչացվող անտառի հետքերով 6 Եղեգնուտի անտառտնտեսություն» և «Բնա-պահպաններն ահազանգում են Լոռու մարզում զանգվածային անտառահատումների մասին» վերնագրերով նյութեր, լուսանկարներ և տեսագրություններ ծառահատումների վերաբերյալ։
Ըստ հրապարակված նյութերի՝ «Անտառների հասարակական մոնիտորինգ» ծրագրի շրջանակներում 2015 թվականի հոկտեմբերի 23-24-ն իրականացված առաջին դաշտային աշխատանքների արդյունքում «Համահայկական բնապահպանական ճակատ» քաղաքացիական նախաձեռնության կամավորների խումբը «Հայանտառ» ՊՈԱԿ Եղեգնուտի անտառտնտեսության անտառներում հայտնաբերել է ապօրինի հատված բազմաթիվ ծառերի կոճղեր:
Այդ կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով` 2015 թվականի սեպտեմբեր -հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում անտառային ֆոնդի տարածքում` «Հայանտառ» ՊՈԱԿ «Ե-ղեգնուտի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Եղեգնուտի անտառպետության 7-րդ և Վա-հագնիի անտառպետության 6-րդ ու 7-րդ պահաբաժիններում, ապօրինի ծառահատում կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությու-նում 2015 թվականի նոյեմբերի 12-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու համար։

Уголовное дело заведено по факту незаконной вырубки деревьев в Лорийской области Армении 11/16/2015   16:17  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту незаконной вырубки деревьев в Лорийской области Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета по Лорийской области по признакам части 1 статьи 296 Уголовного кодекса РА.
Случаи незаконной вырубки деревьев были выявлены в ряде обходов Егегнутского и Ваагнийского лесничеств в сентября и октябре с.г..
Как сообщает ведомство, на странице группы “Общеармянский экологический фронт” в социальных сетях были опубликованы материалы под заголовками “По следам уничтожаемого леса - 6 лесных хозяйств Егегнута ” и “Экологи бьют тревогу по поводу массовой вырубки лесов в Лорийской области”, а также фотографии и видеозаписи вырубки деревьев.
Согласно опубликованным материалам, в результате полевых работ, проведенных 23-24 октября в рамках программы “Общественный мониторинг лесов” , группа добровольцев гражданской инициативы“Общеармянский экологический фронт” обнаружила в лесах Егегнутского лесничества ГНКО “Армлес” множество пней, оставшихся от незаконно вырубленных деревьев.
“Ведется предварительное расследование. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего и личностей предполагаемых преступников”, - говорится в сообщении.