Պան Գի Մուն. ՄԱԿ-ը պաշտպանում է բոլոր մարդկանց իրավունքները՝ անկախ ռասայական, կրոնական, ազգային, գենդերային կամ սեռական պատկանելությունից 10/24/2015   13:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային դրոշները հպարտության ու հայրենասիրության խորհրդանիշ են աշխարհի ցանկացած երկրում: Սակայն միայն մեկ դրոշ կա, որ պատկանում է բոլորիս:
Միավորված ազգերի կազմակերպության կապույտ դրոշը հույսի փարոս էր ինձ համար, երբ հասակ էի առնում պատերազմական Կորեայում: Իր հիմնադրումից յոթ տասնամյակ անց էլ ՄԱԿ-ը շարունակում է փարոս լինել ողջ մարդկության համար:
Ամեն օր Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կերակրում է քաղցածներին ու ապաստան տրամադրում իրենց տները հարկադրաբար լքած մարդկանց:
ՄԱԿ-ը պատվաստում է երեխաներին, որոնք այլապես կարող են մահանալ կանխարգելելի հիվանդություններից:
ՄԱԿ-ը պաշտպանում է բոլոր մարդկանց իրավունքները՝ անկախ ռասայական, կրոնական, ազգային, գենդերային կամ սեռական պատկանելությունից:
Մեր խաղաղապահները հակամարտության առաջին գծում են, պատերազմող կողմերը մեր միջնորդների ջանքերով նստում են խաղաղ բանակցությունների սեղանի շուրջը, մարդասիրական ոլորտի մեր աշխատակիցները արիաբար գործում են վտանգավոր պայմաններում, որպեսզի տրամադրեն կենսական անհրաժեշտության օգնություն:
ՄԱԿ-ն աշխատում է յոթ միլիարդ մարդուց բաղկացած մարդկային ողջ ընտանիքի համար և հոգ տանում մեր միակ ու անկրկնելի տան՝ Երկիր մոլորակի համար:
Եվ ՄԱԿ-ի բազմազան ու տաղանդավոր աշխատակազմն է, որ օգնում է կյանքի կոչել ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը:
ՄԱԿ-ի 70-րդ տարեդարձը նրանց անձնվիրությունը գնահատելու պահն է, ինչպես նաև առիթ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու այն բազմաթիվ մարդկանց, որոնք իրենց պարտականությունները կատարելիս զոհել են առավելագույնը՝ իրենց կյանքը:
Աշխարհը կանգնած է բազում ճգնաժամերին հանդիման, իսկ միջազգային հավաքական գործողության սահմանները ցավալիորեն հստակ են: Եվ այնուամենայնիվ, ոչ մի երկիր կամ կազմակերպություն ի զորու չէ միայնակ դիմակայել մերօրյա մարտահրավերներին:
Մենք պետք է շարունակենք առաջնորդվել ՄԱԿ-ի կանոնադրության հավերժական արժեքներով: Մեր ընդհանուր պարտքն է՝ «միավորել մեր ուժերն» ու ծառայել «մեզ՝ ՄԱԿ-ի ժողովուրդներին»:
Այս տարեդարձը նշելու նպատակով ամբողջ աշխարհում բազում շենքեր ու հուշարձաններ են լուսավորվում ՄԱԿ-ի դրոշի կապույտով: Եվ մինչ լույս ենք սփռում այս դարակազմիկ տարեդարձին՝ եկեք վերահաստատե՛նք ավելի լավ ու ավելի պայծառ ապագա ստեղծելու մեր հանձնառությունը:
16:41 05/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊան Գի Մուն. Եկե՛ք դառնանք մեր մոլորակի ավելի լավ տնտեսվարներ
12:19 15/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊան Գի Մուն. Եկե՛ք միասնաբար հանդես գանք` հանուն կանանց ու երեխաների իրավունքների
11:55 04/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 4-ը՝ ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու միջազգային օր

Пан Ги Мун: ООН спустя 70 лет с момента своего создания по-прежнему играет роль маяка для всего человечества 10/24/2015 13:50 | Лента новостей
Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Пан Ги Мун направил послание по случаю Дня Организации ООН. Текст послания опубликован на сайте генсека ООН:
“Во всех странах мира символом национальной гордости и патриотизма выступают государственные флаги. Но только один флаг объединяет всех нас.
В моем детстве во время войны в Корее этот голубой флаг Организации Объединенных Наций служил мне знаменем надежды.
Семь десятилетий спустя с момента своего создания Организация Объединенных Наций по-прежнему играет роль маяка для всего человечества.
Изо дня в день Организация Объединенных Наций обеспечивает пропитание для голодающих и кров для тех, кому пришлось покинуть свои дома.
Усилиями Организации Объединенных Наций проводится вакцинация детей, которые в противном случае погибли бы от заболеваний, поддающихся профилактике.
Организация Объединенных Наций стоит на защите прав человека для всех людей, независимо от их расы, вероисповедания, национальной принадлежности, пола или сексуальной ориентации.
Наши миротворцы несут службу в очагах конфликта; наши посредники наставляют враждующие стороны на путь мирных переговоров; наши сотрудники по оказанию чрезвычайной помощи вопреки опасностям доставляют жизненно необходимые грузы.
Организация Объединенных Наций ведет свою работу в интересах всей человеческой семьи численностью семь миллиардов человек, заботясь о Земле, нашем единственном доме.
Весьма немаловажную роль в претворении в жизнь Устава Организации Объединенных Наций играет ее многоликий и одаренный персонал.
В связи с 70-ой годовщиной представляется уместным признать его приверженность этому делу и почтить память многих сотрудников, которые пожертвовали жизнью, исполняя свой долг.
Мир сталкивается с многочисленными кризисами, и ограниченность возможностей коллективных международных действий до боли очевидна. Тем не менее ни одна страна или организация не в состоянии решать нынешние проблемы в одиночку.
Неустаревающие принципы Устава Организации Объединенных Наций должны и впредь служить нам путеводной звездой. Наш общий долг состоит в том, чтобы «объединить наши силы» во имя служения тем, кто стоит за наименованием «Мы, народы».
В ознаменование этой годовщины монументы и здания по всему миру подсвечиваются в голубых тонах Организации Объединенных Наций. Высвечивая важность этой эпохальной годовщины, мы должны подтвердить свою приверженность построению лучшего и более светлого будущего для всех”.