Մեքսիկան բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ բարեկամական համագործակցությունը 10/09/2015   21:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 9-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Մեքսիկայի հատուկ բանագնաց դեսպան Խուան Մանուել Գոմես-Ռոբլեդո Վերդուսկոյին, ով Հայաստան է ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի ԱԳ նախարարների համաժողովին մասնակցելու նպատակով։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է Մեքսիկայի հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության խորացումը և հենց այդ հանգամանքով էր պայմանավորված Մեխիկոյում դեսպանություն հիմնելու որոշումը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպան Վերդուսկոն ընդգծեց, որ Մեքսիկան բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ բարեկամական համագործակցությունը և նպատակադրված է առավել խորացնել այն։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ արվեց երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերին։ Գոհունակությամբ նշվեց, որ վերջին տարիներին հաճախակիացել են փոխադարձ բարձրաստիճան շփումները։
Նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Վերդուսկոն մտքեր փոխանակեցին միջազգային կառույցներում փոխգործակցության սերտացման շուրջ։

Спецпосланник Мексики: Мехико намерен углубить сотрудничество с Арменией 10/10/2015   09:14  |  Лента новостей
Mинистр иностранных дел Эдвард Налбандян в пятницу принял специального посланника Мексики, посла Хуана Мануэля Гомес-Робледо Вердуско, прибывшего в Армению для участия в 31-ой сессии министров иностранных дел стран-членов Международной организации Франкофонии, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил, что Армения придает важность углублению отношений с Мексикой в двустороннем и многостороннем форматах, и именно этим было обусловлено решение об открытии посольства Армении в Мексике.
Выразив благодарность за прием, посол Вердуско подчеркнул, что Мексика высоко оценивает дружественное сотрудничество с Арменией и намерена еще больше углубить его.
В ходе встречи собеседники коснулись шагов в направлении углубления двусторонних отношений. С удовлетворением было отмечено, что в последние годы участились взаимные контакты на высоком уровне.
Министр Налбандян и посол Вердуско обменялись мнениями об укреплении сотрудничества в международных структурах.