Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծում կատարված փոփոխություններին ԱԺ պատգամավորները ծանոթ չեն 10/05/2015   12:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ նիստի ընթացքում, այսօր անդրադառնալով քվեարկության դրվելիք Սահմանադրության փոփոխությունների մասին նախագծին Խաչատուր Քոքոբելյանն առաջարկեց հետաձգել այն` նշելով, որ փոփոխված տարբերակը նոր է ներկայացվել, և պատգամավորները ժամանակ և հնարաորություն չեն ունեցել ծանոթանալու դրանց:
Հովհաննես Մարգարյանն էլ հայտնեց, որ քաղաքական ուժերի կողմից կատարված առաջարկների վերաբերյալ փաստաթուղթ չի ներկայացվել պատգամավորներին, ուստի՝ դժվար է գնահատել, թե դրանցից որոնք են ընդունվել, որոնք` ոչ:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, սակայն, պատասխանեց, որ փոփոխությունները նախապես քննարկվել են հեղինակների հետ: Բացի այդ, նախագիծը բաժանված է պատգամավորներին, ուստի՝ նրանք նիստի ընթացքում կարող են կարդալ ու ծանոթանալ:
Նույն խնդիրը բարձրացրեց նաև Հրանտ Բագրատյանը` նշելով, որ քննարկումներ են եղել մեկ-երկու անձանց հետ: «Դուք ձեռք եք առնո՞ւմ, չեմ հասկանում»,- ասաց նա:

Депутаты парламента Армении с поправками к проекту реформы Конституции не знакомы 10/05/2015   12:49  |  Актуальная тема
Депутат Национального Собрания Армении Хачатур Кокобелян предложил отложить голосование по проекту изменений в Конституцию Армении.
По его словам, у парламентариев  не было ни времени, но возможности ознакомиться с измененным вариантом проекта, поскольку он только сейчас был представлен.
В свою очередь Ованнес Маргарян заявил, что документ касаемо поступивших от  политических сил предложений не был представлен депутатам, поэтому сложно определить, какие из них были приняты, а какие – нет.
В ответ спикер парламента Галуст Саакян заявил, что поправки были предварительно обсуждены с авторами. Кроме того, по его словам, текст проекта был роздан парламентариям, поэтому они могли ознакомиться с ним в ходе заседания.
Аналогичную проблему затронул экс-премьер Армении, депутат НС от оппозиционного “Армянского национального конгресса” Грант Багратян, отметив, что обсуждения проходили с участием одного или  двух лиц. – Вы что, издевайтесь,- сказал он.