Դատարանում և փորձաքննության ժամանակ Պերմյակովները տարբեր էին. Երեմ Սարգսյան 09/24/2015   17:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրիում Ավետիսյանների դաժան սպանության գործով տուժող կողմի ներկայացուցիչները ներկա են գտնվել մեղադրյալ Վալերի Պերմյակովի նկատմամբ դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննության անցկացմանը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
Ըստ փաստաբանի` ռուսական կայազորային դատարանում և փորձաքննության ժամանակ Պերմյակովի վարքագիծը միանգամայն տարբեր էր: «Նրա հետ շփվեցին փորձագետները, և մենք տեսանք. կարծես դրանք բացարձակապես տարբեր անձնավորություններ լինեին»:
Եթե դատարանում Պերմյակովը բացարձակ անտարբերություն էր դրսևորում, ոչնչի ու ոչ մեկի չէր արձագանքում, ապա  փորձաքննության անցկացման ժամանակ բավականին ակտիվ էր և փորձում էր շփվել:
«Չխորանալով փորձաքննության ընթացքի մեջ, որի իրավունքը չունեմ այս փուլում, որովհետև դեռևս այն վերջնական ավարտված չէ, կարող եմ ասել, որ միանշանակ համոզմունք ունեմ, որ ինքն ունի հոգեկան խնդիրներ, որոնք գուցե նպաստել, պատճառ են հանդիսացել կամ ազդել են այս ամեն ինչի վրա»,- ասաց Ե.Սարգսյանը:
Միաժամանակ փաստաբանը վստահություն հայտնեց, որ դա անմեղսունակություն չէ:
«Ե՛վ հանցագործության կատարման բնույթը, և՛ նրա վարքագիծը, ամեն ինչը հաշվի առնելով՝ միանշանակ ակնհայտ է, որ նա գիտակցել ու հասկացել է՝ ինչ է անում, կարող էր ղեկավարել իր գործողությունները, հասկացել է նաև դրանց վտանգավորությունը»:
Երեմ Սարգսյանն ընդգծեց, որ փորձագետները կարող են ավելի հստակորեն այդ ամենը պարզաբանել և գուցե նաև դա որոշակի ազդեցություն կունենա, մասնավորապես, սպանությունների շարժառիթի բացահայտման գործում:
Պերմյակովի նկատմամբ դատահոգեբանական ու դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննությունը նշանակվել էր տուժող կողմի ներկայացուցիչների միջնորդության հիման վրա:
Միջնորդության համար հիմք էր հանդիսացել, մասնավորապես, Պերմյակովի տարօրինակ վարքագիծն իր իսկ դատավարությանը: Ռուսական կայազորային դատարանի կողմից դասալքության, զենք հափշտակելու և ապօրինի զենք կրելու մեղադրանքով քրեական գործի քննության շրջանակում Գյումրու 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Պերմյակովը չէր շրջվում դեպի դահլիճն անգամ բարձր ձայներ հնչելու դեպքում:
Ռուսական կայազորային դատարանի կողմից նա մեղավոր էր ճանաչվել ու դատապարտվել 10 տարվա ազատազրկման:
16:46 13/08/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՌԴ քննչական կոմիտեն Պերմյակովի գործը Հայաստանին փոխանցելու մասին

Армянский юрист: Пермяков на суде и Пермяков при проведении экспертизы - это два совершенно разных существа 09/24/2015 18:20 | Лента новостей
Поведение обвиняемого в убийстве семьи в Гюмри военнослужащего 102-й российской военной базы Валерия Пермякова в гарнизонном суде РФ совершенно отличалось от его поведения в ходе проведения психолого-психиатрической экспертизы.Об этом заявил присутствовавший при проведении вышеупомянутой экспертизы адвокат, представитель правопреемников потерпевших Ерем Саркисян.
“С ним пообщались эксперты, и мы увидели двух совершенно разных Пермяковых”, - сказал он.
“Если в суде Пермяков вел себя абсолютно индифферентно, не реагируя ни на что и ни на кого, то при проведении экспертизы проявлял активность и пытался общаться”, - сообщил юрист.
“Не вникая в процесс проведения экспертизы, поскольку на данном этапе не имею такого права ввиду ее незавершенности, могу лишь сказать, что у меня сложилось твердое убеждение в том, что у него имеются проблемы с психикой, которые, возможно, стали причиной или повлияли на все это”, -сказал Е. Саркисян.
При этом адвокат выразил уверенность в том, что это – не невменяемость.
“С учетом характера совершенного преступления и его поведения, очевидно, что он сознавал, что делал, мог руководить своими действиями и понимал их опасность”, - считает юрист.
Ерем Саркисян подчеркнул, что эксперты могут дать более точное объяснение всему этому, и, возможно, это сыграет решающую роль, в частности, в раскрытии мотива убийств.
Комплексная судебная психолого-психиатрическая экспертиза в отношении Пермякова была назначена на основе ходатайства представителей потерпевшей стороны.
Основанием для подачи ходатайства стало странное поведение Пермякова в ходе судебного процесса над ним по обвинению в дезертирстве и хищении и ношении оружия. Пермяков не оборачивался в сторону зала даже тогда, когда слышал громкую речь.