ՏԻՄ ընտրություններին տվյալ համայնքի բնակիչների` անկախ քաղաքացիությունից, մասնակցելու հետ կապված ձևակերպումը հստակեցված է. Վարդան Պողոսյան 09/17/2015   13:13  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունեն տվյալ համայնքի ընտրական տարիքի բոլոր բնակիչները` անկախ քաղաքացիությունից:
Սա  եվրոպական չափանիշ է, և նման հնարավորությւոնը նախատեսված է նաև գործող Սահմանադրությամբ, պարզապես նախագծում ավելի հստակ ձևակերպումներ են տրվել:
Այս մասին` ի պատասխան ՕԵԿ խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանի հարցի, ասաց հիմնական զեկուցող` ՀՀ Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վարդան Պողոսյանը:
Մհեր Շահգելդյանը, մասնավորապես, անընդունելի էր համարել նման իրավունքի վերապահումն օտարերկրացիներին, «հաշվի առնելով իրավիճակը, ժողովրդագրությունը, սահմանային խնդիրները»:

Вардан Погосян сообщил об уточнении формулировки по участию неграждан в выборах в ОМС в Армении 09/17/2015 13:42 | Конституционные реформы
Право на участие в выборах в органы местного самоуправления имеют все жители данной общины избирательного возраста вне зависимости от гражданства. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в четверг заявил член Специализированной комиссии по конституционным реформам, основной докладчик, официальный представитель главы государства Вардан Погосян.
Это – европейский стандарт, и такая возможность предусмотрена и действующей Конституцией Армении. Просто в проекте изменений в Основной закон даны более точные формулировки”, - пояснил Вардан Погосян, отвечая на вопрос секретаря парламентской фракции “Оринац еркир” Мгера Шахгельдяна
В частности, Мгер Шахгельдян счел неприемлемым наделять подобным правом иностранцев “с учетом ситуации, демографии, проблем на границе”.