Սպառողները հայտնում են էլեկտրաէներգիայի փոխհատուցման հետ կապված խնդիրների մասին. «Հրապարակ» 09/16/2015   09:34  |  Մամուլ
Այս օրերին հարյուրավոր մարդիկ՝ հասարակ քաղաքացիներ, գործարարներ, զանգահարում են «Հայաստանի էլցանցեր», տեղեկանալու, թե երբ և որքան են վճարելու օգոստոսին ծախսած էլեկտրաէներգիայի դիմաց, հայտնում են փոխհատուցման հետ կապված խնդիրների մասին։ Այս մասին գրում է «Հրապարակ»-ը:
Օգոստոսի 1-ից, ինչպես հայտնի է, կառավարությունը կիսով չափ սուբսիդավորելու է ամսական մինչև 500 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա սպառողների հոսանքի ծախսը։
Փոխհատուցումը վճարվելու է փոքր և միջին ձեռնարկությունների սպառած 250 կվտ/ժ-ի դիմաց, յուրաքանչյուր կիլովատի համար թանկացման չափով, այսինքն՝ 6,93 դրամ։
«Բայց, ստանալով վարձավճարների տվյալները, ձեռնարկատերերից շատերը նկատել են, որ վճարման ենթակա գումարները նշված են ամբողջությամբ, այդ 6,93 «դրամները» ներառյալ։ Իսկ ոմանք էլ ընդհանրապես դեռ չեն ստացել նախորդ ամսվա ծախսի տվյալները, ինչը նույնպես վերագրում են թաքուն թանկացնելու միտումին։
Քաղաքացիները ևս չեն կարողանում վճարել հոսանքի դիմաց։ Բանկերից նրանց պատասխանում են, որ հոսանքի տվյալները դեռ չեն երևում»,- գրում է թերթը։

“Грапарак”: Потребители сообщают о проблемах с возмещением увеличенной в августе стоимости электроэнергии 09/16/2015   11:27  |  Пресса
В эти дни тысячи людей, среди которых рядовые граждане и предприниматели, звонят в ЗАО “Электрические сети Армении”, чтобы узнать, когда и сколько они должны будут заплатить за потребленную в августе электроэнергию, пишет газета “Грапарак”(“Площадь”).
Потребили, по сведениям, издания, сообщают о проблемах с возмещением увеличенной в августе стоимости электроэнергии.
Как известно, с 1 августа правительство должно было наполовину субсидировать затраты потребителей в объеме до 500 кВ/ч электроэнергии ежемесячно. Компенсация будет выплачиваться за потребленную представителями малого и среднего бизнеса электроэнергию в объеме 250 кВ/ч, в соответствии с размером подорожания за каждый киловатт, то есть 6,93 драмов,напоминает СМИ.
"Однако, получив счета за коммунальные услуги, многие предприниматели заметили, что в подлежащей оплате сумме указаны и эти 6,93 “драма”. Некоторые же и вовсе еще не получали никаких данных о расходах за прошлый месяц, в чем тоже усматривают тенденцию к латентному повышению тарифов на электроэнергию.Граждане тоже не могут заплатить за электроэнергию. В банках им сообщают, что показания счетчиков электроэнергии еще высветились в их базе данных”, - пишет газета.
13:07 22/05/2015  |  Лента новостейАкция протеста против повышения тарифов на электроэнергию пройдет в Ереване