Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միության 11-րդ պատգամավորական ժողովի մասնակիցներին 09/07/2015   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջույնի խոսք է հղել Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միության 11-րդ պատգամավորական ժողովի մասնակիցներին:
Նախագահի խոսքում մասնավորապես ասվում է.
Ջերմորեն ողջունում եմ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության 11-րդ պատգամավորական ժողովի մասնակիցներին և հյուրերին:
Արդեն բարի ավանդույթ է դարձել համահայկական տարբեր կառույցների ընդհանուր ժողովների գումարումը մայր հայրենիքում, ինչը չափազանց կարևոր և գնահատելի երևույթ է։ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միությունը ևս անմասն չէ այդ որդեգրած դիրքորոշումից։ Սա Հայաստան-սփյուռք գործակցության լավագույն օրինակներից է։
Մենք մշտապես եղել ենք հայկական կազմակերպությունների կողքին և ամեն ինչ անելու ենք հայրենիքի հետ կապն ավելի ամրապնդելու, հայրենիքի շուրջ համախմբվելու և հայաստանակենտրոն գործունեությունն առավել խթանելու համար։
Խորհրդանշական այս տարում, երբ համայն հայությունն աշխարհի առաջադեմ մարդկության հետ միասին նշում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, մենք մեկ անգամ ևս ապացուցեցինք, որ անկոտրում է հայի կամքը, և վճռական՝ նրա ոգին, քանզի հաղթում են այն ժողովուրդները, որոնց պայքարն արդարացի է, և նպատակները՝ արդարացված։ Արցախյան հերոսամարտը ասածիս փայլուն վկայություններից է։ Այսօր մենք ավելի քան հաստատակամ ենք և քաջ գիտակցում ենք մեր վաղվա անելիքները, որոնք կյանքի պիտի կոչենք միասնաբար, ուս ուսի տված ջանադիր աշխատանքով։
Գրեթե մեկդարյա գոյության ընթացքում Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միությունը բազմիցս ապացուցել է իր անմնացորդ նվիրումն աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող հայ երիտասարդների հայեցի դաստիարակության և հայապահպանության շնորհակալ գործին։ «Բարձրացիր, բարձրացուր»՝ ահա այն վեհ գաղափարը, որը Միության հենքը հանդիսանալով՝ տակավին արդիական է մնացել այսօր։ Հայոց պետության, Արցախ աշխարհի և սփյուռքի առջև ծառացած նոր մարտահրավերներն ավելի քան երբևէ ենթադրում են ուժերի համախմբում և խոհեմ գործելակերպ։ Մեր արդար դատի ճանապարհը համատեղ ենք անցնելու, մեր հաղթանակի կերտման ուղին միասին ենք հարթելու։
Հավատացած եմ, որ պատգամավորական ժողովի ընթացքում ծավալված քննարկումները և կայացված որոշումները մեծապես կնպաստեն մեր ազգային առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը՝ հօգուտ Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնության հզորացման, ի շահ համայն հայության։

Президент Армении: Сегодня мы более чем непоколебимы и хорошо осознаем свои задачи 09/07/2015   15:10  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян направил в понедельник приветственное послание участникам 11-го делегатского собрания Армянского всеобщего спортивного союза. Текст послания опубликован на сайте главы государства:
Горячо приветствую участников и гостей 11-го делегатского собрания Армянского всеобщего спортивного союза.
Созыв общих собраний различных всеармянских структур на родине уже стал доброй традицией, чрезвычайно важным и ценным явлением. Армянский всеобщий спортивный союз тоже не остался в стороне от этой проводимой линии. Это один из лучших примеров сотрудничества Армения-диаспора.
Мы всегда были рядом со всеармянскими организациями и будем делать всё для еще большего укрепления связей с родиной, сплочения вокруг родины и большего стимулирования деятельности, в центре которой – Армения.
В этом символичном году, когда все армянство вместе с прогрессивным человечеством отмечает 100-летие Геноцида армян, мы еще раз доказали, что несгибаема воля армянина, решителен его дух, поскольку побеждают те народы, борьба которых справедлива и цели оправданы. Героическая борьба за свободу Арцаха – блестящее свидетельство этого. Сегодня мы более чем непоколебимы и хорошо осознаем наши завтрашние задачи, которые должны реализовать совместно, старательно работая плечом к плечу.
В течение почти векового существования Армянский всеобщий спортивный союз многократно доказывал свою безграничную преданность полезному делу воспитания проживающих в различных уголках мира представителей армянской молодежи в армянском духе и сохранения армянства. «Поднимись, поднимай» - вот та возвышенная идея, которая, являясь фундаментом Союза, осталась актуальной и сегодня. Вставшие перед Армянским государством, Арцахом и диаспорой новые вызовы более чем когда-либо предполагают сплочение сил и продуманные действия. Дорогу нашего справедливого суда мы пройдем вместе, вместе расчистим путь к нашей победе.
Убежден, что развернувшиеся в ходе делегатского собрания обсуждения и принятые решения будут значительно способствовать решению наших первоочередных национальных задач в пользу укрепления триединства Армения-Арцах-диаспора, в интересах всего армянства.