Հակառակորդի կողմից խաղաղ բնակիչներ են վիրավորվել. քրեական գործ է հարուցվել 09/03/2015   16:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձի դեպքի առթիվ:
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2015թ. սեպտեմբերի 2-ին՝ ժամը 21։30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանագծի ադրբեջանական մարտական դիրքերից ազգային ատելության շարժառիթով, ապօրինաբար, դիտավորությամբ կյանքից զրկելու նպատակով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվել Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի ուղղությամբ, որոնց հետևանքով տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել նշված գյուղի բնակիչներ Ն.Պետրոսյանը և Ռ.Թումանյանը և տեղափոխվել բժշկական կենտրոն:
Ն.Պետրոսյանի մոտ ախտորոշվել է պարանոցի, մեջքի, վերջույթների շրջանի բազմաթիվ հրազենային բեկորային վնասվածքներ, իսկ Ռ.Թումանյանի մոտ՝ ձախ ստորին վերջույթի հրազենային բեկորային վերք:
Ն.Պետրոսյանը և Ռ.Թումանյանը ճանաչվել են տուժող:
Նշանակվել են դատաբժշկական, պայթյունատեխնիկական փորձաքննություններ, առգրավվել են Ռ.Թումանյանի և Ն.Պետրոսյանի՝ այդ պահին նրանց հագին եղած հագուստները:
Փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ կետերով:

СК Армении завел уголовное дело по факту ранения жителей армянского села Коти в результате обстрела с азербайджанской стороны 09/03/2015   17:12  |  Криминальная хроника
СК Армении возбудил уголовное дело по факту ранения жителей армянского села Коти в результате обстрела с азербайджанской стороны, сообщает пресс-служба СК РА.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета Армении по Тавушской области по пунктам 1, 6 и 13 части 2 статьи 34-104 (Покушение на убийство двух или более лиц, совершенное опасным для жизни многих людей по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма)УК РА. Ведется расследование.
Инцидент произошел 2 сентября с.г.,примерно в 21:30 на армяно-азербайджанской границе. С азербайджанских боевых позиций из оружия разных калибров велся обстрел села Коти Тавушской области Армении, вследствие чего жители указанного села Н.Петросян и Р.Туманян с телесными повреждениями разной степени тяжести были госпитализированы в медцентр.
“У Н. Петросян диагностированы множественные огнестрельные осколочные ранения в области шеи, спины и конечностей, а у Р. Туманян – огнестрельное осколочное ранение левой нижней конечности. Н. Петросян и Р. Туманян признаны потерпевшими. Назначены судебно-медицинская, взрывотехническая экспертизы, изъята одежда, которая в момент инцидента была на Р. Туманяне и Н. Петросян”, - говорится в сообщении.