Հակառակարոդը կրկին խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը. հայկական կողմը ճնշել է ակտիվությունը 08/05/2015   11:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից պարբերաբար խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից՝ օգոստոսի 4-ին և լույս 5-ի գիշերը, բացի խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքերից, ադրբեջանական զինուժը հայ դիրքապահների ուղղությամբ կիրառել է 60 մմ-անոց (45 արկ) և 82 մմ-անոց(24 արկ) ականանետեր:
Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը հրադադարի  պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 200 անգամ, որի ընթացքում արձակել է շուրջ 3000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները վստահորեն իրականացրել են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և պատասխան գործողություններով ճնշել հակառակորդի ակտիվությունը: Հրադադարի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստներ չի ունեցել:
14:05 01/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջին օրերի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 17000 կրակոց
11:02 31/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2500 կրակոց
11:11 30/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱռաջնային գծում արձանագրվել է լարվածության թուլացում
10:25 29/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱյս գիշեր հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 180 անգամ
10:20 28/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2700 կրակոց
10:23 27/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀակառակորդի նախահարձակ գործողությունները լռեցվել են
14:26 25/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների արդյունքում ՊԲ-ն կորուստ չի ունեցել
13:56 25/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական զինուժը պատասխան կրակ է բացել ըստ անհրաժեշտության և հակառակորդին պատճառել կորուստներ ու վնասներ

Армия обороны НКР подавила активность ВС Азербайджана, нарушивших режим перемирия порядка 200 раз 08/05/2015 13:12 | Актуальная тема
ВС Азербайджана продолжают периодически нарушать режим огня вдоль карабахско-азербайджанской линии соприкосновения с применением стрелкового и артиллерийского оружий разных калибров. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
4 августа и в ночь на 5 августа, помимо стрелкового оружия крупного калибра, ВС Азербайджана применили в направлении армянских позиций 60- и 82-миллиметровые минометы. В общей сложности, за указанный период режим перемирия огня был нарушен противником свыше 200 раз, передовые подразделения азербайджанских сил произвели по армянским позициям порядка 3000 выстрелов.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР уверенно справились с поставленными перед ними боевыми задачами и ответными мерами подавили активность противника. В результате нарушения режима прекращения огня армянская сторона не понесла потерь”, – говорится в сообщении.