Հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 700 անգամ 07/18/2015   13:59  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ հուլիսի 12-ից հուլիսի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի  շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 700 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60մմ ականանետերից և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների  ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 11000 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Բացի հրադադարի  խախտման վերոնշյալ դեպքերից, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի օդուժը ուսումնամարտական թռիչքներ է իրականացրել առաջնային գծից 10-15կմ խորության վրա, որոնք ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ուժերը ժամանակին հավաստանշել են և հետևել դրանց ուղերթին մինչև վայրէջք:
Արցախի օդային և ցամաքային սահմանները գտնվում են հանրապետության զինված ուժերի լիակատար վերահսկողության տակ և դրանց նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն հղի է անդառնալի հետևանքներով:

За минувшую неделю Азербайджан нарушил режим прекращения огня порядка 700 раз – Минобороны НКР 07/18/2015   14:32  |  Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 12-го июля по 18-е июля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано порядка 700 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
За это время из стрелкового оружия разных калибров, а также 60-миллиметровых минометов и гранатометов типа АГС-17 по армянским позициям было произведено более 1100 выстрелов.
Помимо вышеуказанных случаев нарушения режима прекращения огня, в течение недели ВВС противника выполняли учебно-боевые полеты на глубине 10-15 км от передовой, которые отслеживались противовоздушными силами Армии обороны вплоть до посадки.
“Воздушные и наземные границы Арцаха находятся под полным контролем Вооруженных сил республики и любое посягательство на них будет чревато необратимыми последствиями”, - говорится в сообщении.