Հաց են կերել, օղի խմել ու մտել ջրամբար. 21-ամյա երիտասարդի ջրախեղդ լինելու դեպքով գործ է հարուցվել 07/04/2015   13:51  |  Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննություն է իրականացվում՝ պարզելու 21-ամյա երիտասարդի մահվան բոլոր հանգամանքները։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015թ. հուլիսի 2-ին ահազանգ է ստացվել, որ նույն օրը՝ ժամը  16։00-ի սահմաններում, Որոտան գետի ջրամբարում լողանալիս խեղդվել է Սյունիքի մարզի 21-ամյա բնակիչ։
Նախնական տվյալներով՝ Սպանդարյան գյուղի բնակիչ, 1994 թ. ծնված Ապետնակ Վաչագանի  Պետրոսյանը երկու ընկերների հետ հուլիսի 2-ին՝ ժամը 15-ի սահմաններում, գնացել է Սյունիքի մարզի Սառնակունք գյուղի «Կալաջղ» կոչվող տարածք, միասին հաց կերել, օղի խմել։ Ժամը 16:00-ի սահմաններում Ապետնակ Պետրոսյանը մտել է նույն տարածքում գտնվող Որոտան գետի ջրամբարում լողանալու, որի ժամանակ խեղդվել է:
Կատարվել է դեպքի վայրի և դիակի արտաքին զննություն: Դիակի վրա բռնության հետքեր և մարմնական վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել: Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն՝ պարզելու մահվան պատճառը: Բացատրություններ են վերցվել Ա.Պետրոսյանի հետ միասին «Կալաջղ» կոչվող տարածք գնացած մյուս երիտասարդներից։
Հանձարարություն  է տրվել ոստիկանության Սիսիանի բաժնին միջոցներ ձեռնարկել՝ հայտնաբերելու հնարավոր այլ ականատես վկաների, պարզելու դեպքի հանգամանքները։

Дело заведено по факту гибели 21-летнего юноши, утонувшего в бассейне реки Воротан на юге Армении 07/04/2015 14:12 | Криминальная хроника
Следственное управление СК Армении по Сюникской области расследует обстоятельства гибели 21-летнего юноши, утонувшего в бассейне реки Воротан на юге Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
2 июля 2015 года поступил сигнал о том, что в тот же день, примерно в 16:00, 21-летний житель Сюникской области утонул, плавая в бассейне реки Воротан.
По предварительным данным, 2 июля, около 15:00 21-летний житель села Спандарян Апетнак Вачаганович Петросян и двое его друзей отправились вместе в местечко под названием “Каладжх” в селе Сарнакунк Сюникской области, отобедали там, выпили водки. Примерно в 16:00 Апетнак Петросян зашел в реку поплавать и утонул.
Произведен осмотр места происшествия и тела погибшего. На теле умершего следов насилия и телесных повреждений не обнаружено. Назначена судебно-медицинская экспертиза тела для установления причины смерти. Получены разъяснения от двух других молодых людей, побывавших вместе с А. Петросяном в местечке “Каладжх”.
Сюникскому отделу полиции дано поручение предпринять меры, направленные на обнаружение других возможных очевидцев инцидента и установление обстоятельств происшествия.