Նախագահն ընդունել է Հայաստանի 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի մասնակիցների պատվիրակությանը 07/03/2015   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Երևանում հուլիսի 1-4-ը անցկացվող Հայաստանի 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի մասնակիցների պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ 4-րդ համագումարը ևս նախորդների նման կառանձնանա իր արդյունավետությամբ, կնախանշվեն առողջապահության ոլորտում տարբեր ուղղություններով համագործակցության նոր հեռանկարներ: Գոհունակությամբ փաստելով, որ տարեցտարի համագումարի մասնակիցների թիվը և աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, Սերժ Սարգսյանը ոգևորիչ է համարել, որ սփյուռքում բնակվող և նշանակալի հաջողությունների հասած մեր հայրենակիցներն այսօր իրենց փորձն ու գիտելիքները ներդնում են նաև հայրենիքի առողջապահական համակարգի զարգացման գործում:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է համագումարի պարբերաբար անցկացումը, որը, նրա համոզմամբ, հնարավորություն է տալիս հայազգի բժիշկներին՝ աշխատելու կողք կողքի և Հայաստան բերելու աշխարհում այս ոլորտի լավագույն և առաջադեմ փորձը, խթանելու բժշկագիտությունն ու բժշկական որակյալ կրթությունը՝ այդպիսով նպաստելով Հայաստանում և Արցախում բնակչության առողջության պահպանմանն ու տրամադրվող բժշկական օգնության որակի բարելավմանը:
Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են համագումարում ունեցած քննարկումների արդյունքները, փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև իրենց մոտեցումներն ու առաջարկությունները՝ Հայաստանի առողջապահության համակարգի արդի խնդիրների, դրանց լուծման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ ոլորտի բարեփոխման ուղղությամբ Հայաստանում տարեցտարի արձանագրվում են որոշակի տեղաշարժեր, առանձին ուղղություններով նաև՝ զգալի առաջընթաց, սակայն ժամանակակից և որակյալ առողջապահական համակարգ ունենալու ճանապարհին դեռևս զգալի աշխատանք կա իրականացնելու, որի ուղղությամբ Հայաստանի և սփյուռքի մասնագետների ներուժի համախմբումն անհրաժեշտություն է:

Президент Армении принял делегацию участников IV Международного медицинского конгресса 07/03/2015   18:05  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в пятницу, 3 июля, принял делегацию участников проходящего 1-4 июля в Ереване IV Международного медицинского конгресса Армении. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В ходе встречи президент выразил уверенность, что IV конгресс, подобно предыдущим, будет отличаться эффективностью, и в ходе его проведения удастся наметить новые перспективы сотрудничества по разным направлениям в сфере здравоохранения. С удовлетворением констатировав факт наблюдающегося расширения числа участников конгресса и географии, Серж Саргсян счел воодушевляющим нынешнее стремление проживающих в Диаспоре и достигших серьезных успехов армян внедрять свой опыт и знания также в развитие системы здравоохранения на Родине.
Глава государства указал на важность периодического проведения конгресса, который, по его убеждению, позволит врачам армянского происхождения работать бок о бок, внедрять в Армении передовой опыт в этой сфере, стимулировать развитие медицины и качественное медицинское образование, способствуя тем самым охране здоровья населения Армении и Нагорно-Карабахской Республики, улучшению качества оказываемой медпомощи.
Участники встречи представили президенту итоги обсуждений на конгрессе, достигнутые договоренности по развитию взаимодействия, а также свои подходы и предложения по решению актуальных проблем системы здравоохранения Армении.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что из года в год в Армении по части реформирования данной сферы фиксируются конкретные подвижки, а в ряде отраслей наблюдается существенный прогресс, однако еще многое предстоит сделать на пути создания современной и качественной системы здравоохранения, и в этом деле необходима консолидация потенциалов специалистов республики и Диаспоры.