Հայ-ռուսական համաձայնագրի վավերացումը լիովին համապատասխանում է ՀՀ ռազմավարական շահերին. ՀՀ Պաշտպանության փոխնախարար 07/02/2015   13:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային ժողովում ընթանում է արտահերթ նիստը, որի օրակարգում մեկ՝ ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին համաձայնագրի վավերացման հարցն է:
Ինչպես նշեց հիմնական զեկուցող, ՀՀ ՊՆ նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը, համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 26-ին Երևանում, փաստաթղթի ստորագրման նպատակն է երկու երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման մասին 2013թ. կնքված պայմանագրի շրջանակներում ՀՀ ԶՈՒ սպառազինման ապահովումն է:
Համաձայնագրով ՌԴ կառավարությունը նախատեսում է  Հայաստանի Հանրապետության տրամադրել մինչև 200 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով պետական արտահանման վարկ՝ ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարումների ֆինանսավորման համար:
Ըստ համաձայնագրի՝ ներգրավվող պետական արտահանման վարկը կտրամադրվի 13 տարի ժամկետով, որից առաջին երեք տարիները արտոնյալ պայմաններով՝  տարեկան  երեք տոկոս տոկոսադրույքով: Ընդ որում, Հայաստանի Հանրապետության կողմից նախատեսվում է համաֆինանսավորում համաձայնագրի շրջանակներում կնքվող պայմանագրի արժեքի  10 տոկոսի չափով՝ ավանսային վճարումների տեսքով:
Փոխնախարարի գնահատմամբ՝ համաձայնագիրն իր բնույթով բավականաչափ առանձնահատուկ է, քանի որ հնարավորություն է ընձեռնում ներգրավելու ռուսական արտադրության  ռազմական նշանակության որակյալ արտադրանք, միևնույն ժամանակ  հնարավորություն ունենալով իրականացնելու արտահանման վարկավորում: Ըստ համաձայնագրի,  վարկի օգտագործումը նախատեսված է 2015-17թթ. ընթացքում:
ՀՀ պաշտպանության և ֆինանսների նախարարությունները նպատակահարմար են համարել նաև  նշված համաձայնագրի վավերացումը:
«Մենք ձեռք ենք բերում նոր զինատեսակ, որը ՀՀ ԶՈՒ սպառազինության մեջ չի եղել նախկինում»,- ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ  ՀՀ ԶՈՒ ստանում նոր ժամանակակից սպառազինություն, որը էականորեն կնպաստի հարավկովկասյան  տարածաշրջանի ուժերի հավասարակշռմանը, ուստի համաձայնագրի վավերացումը լիովին համապատասխանում է ՀՀ ռազմավարական շահերին և դրա իրագործումը  կծառայի Հայաստանի Հանրապետության  հետագա  անվտանգության ապահովման նպատակներին:

Ратификация соглашения с РФ о кредите на закупку российского вооружения соответствуют интересам Армении – замминистра обороны РА 07/02/2015 13:48 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в четверг рассматривает вопрос ратификации армяно-российского межправительственного соглашения о предоставлении армянской стороне государственного экспортного кредита.
Как сообщил основной докладчик - заместитель министра обороны Армении Ара Назарян, соглашение было подписано 26 июня в Ереване. Цель его подписания – обеспечение вооружением ВС РА в рамках договора о военно-техническом сотрудничестве, заключенного в 2013 году между двумя странами,.
Соглашением предусмотрено, что российская сторона предоставит правительству Армении экспортный кредит в 200 млн. долларов на финансирование поставок продукции военного назначения исключительно российского производства.
Кредит предоставляется на 13 лет с 3-летним льготным периодом под 3% годовых. Предусмотрено также софинансирование со стороны Армении в рамках заключаемого соглашения в размере 10% в виде авансовых платежей.
По оценке замминистра, соглашение позволяет привлечь качественную российскую продукцию военного назначения, при этом имея возможность проводить кредитование экспорта. Согласно договору, кредит планируется использовать в течение 2015-2017гг.
Министерства обороны и финансов Армении сочли целесообразным ратификацию указанного соглашения.
“Мы приобретаем новое вооружение, которого не было в арсенале ВС Армении”, - заявил замминистра, добавив, что ВС РА получат современное вооружение, которое будет существенно способствовать балансу сил в регионе Южного Кавказа, поэтому ратификация соглашения полностью соответствует стратегическим интересам Армении и его реализация послужит дальнейшим целям по обеспечению ее безопасности.