200 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ՝ ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի ձեռքբերման համար 07/01/2015   12:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«ՀՀ կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են ՀՀ սահմանադրությանը:
Այս որոշումը Սահմանադրական դատարանը կայացրել է նախօրեին՝ հունիսի 30-ին:
Հիշեցնենք, որ վերոհիշյալ համաձայնագիրը վավերացնելու նպատակով, ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ, հուլիսի 2-ին հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան:
Ըստ ՍԴ որոշման՝ համաձայնագրով ռուսական կողմը Հայաստանի կառավարությանը տրամադրում է 200 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով պետական արտահանման վարկ՝ բացառապես ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարումների ֆինանսավորման համար՝ համաձայն համաձայնագրի հավելվածում նշված ցանկի, որն, ի դեպ, գաղտնի է:
Վարկի մարումն իրականացվելու է 2018թ.-ի փետրվարի 15-ից՝ 10 տարվա ընթացքում՝ տարեկան 3 տոկոս տոկոսադրույքով:
Հայկական կողմը պարտավորվում է օգտագործել վարկը 2015-2017թ.թ.-ին՝ արտադրանքի մատակարարման վերաբերյալ  ռուսական և հայկական կազմակերպությունների միջև կնքվող պայմանագրերով նախատեսված մատակարարումների ֆինանսավորման համար:
ՍԴ-ն արձանագրել է, որ համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունները «բխում են բարիդրացիական և փոխշահավետ հարաբերությունների հաստատման սահմանադրական սկզբունքների էությունից և նպատակաուղղված են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանունակության հետագա ամրապնդմանը»:

РФ предоставит Армении кредит в $200 млн. для закупки российской продукции военного назначения 07/01/2015 13:07 | Актуальная тема
Закрепленные в армяно-российском межправительственном соглашении о предоставлении армянской стороне государственного экспортного кредита обязательства соответствуют Конституции Армении.
Соответствующее решение Конституционный суд РА вынес накануне, 30 июня.
Напомним, что для ратификации вышеупомянутого соглашения по инициативе правительства Армении 2 июня созвано внеочередное заседания Национального Собрания Армении.
Согласно решению КС, соглашением предусмотрено, что российская сторона предоставит правительству Армении экспортный кредит в 200 млн. долларов на финансирование поставок продукции военного значения исключительно российского производства, согласно указанному в прилагаемом к соглашению перечне, который, кстати сказать, держится в тайне.
Погашение кредита будет осуществляться с 15 февраля 2018 года. Кредит выдан под три процента годовых со сроком погашения 10 лет.
Армянская сторона обязуется использовать кредит в 2015-2017гг. На финансирование поставок, предусмотренных заключенным между российскими и армянскими организациями договором о поставках продукции.
КС констатировал, что закрепленные в соглашении обязательства “исходят из сути конституционных принципов установления добрососедских и взаимовыгодных отношений и нацелены на укрепление дальнейшей обороноспособности Армении”.