Հանրահավաքի մասնակիցը բռունցքով հարվածել է ոստիկանին. գործ է հարուցվել 06/29/2015   15:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Երևան քաղաքի Ազատության հրապարակի մոտակայքում տեղի ունեցած հանրահավաքի ընթացքում ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի հունիսի 28-ին` ժամը 23:30-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել, որ մի քաղաքացի բռնություն է գործադրել Երևան քաղաքի Ազատության հրապարակի մոտակայքում տեղի ունեցող հանրահավաքի ընթացքում ծառայողական պարտականություններն իրականացնող ոստիկանության ծառայող Գևորգ Ամյանի նկատմամբ։
Քննությամբ պարզվել է քաղաքացու ինքնությունը՝ 1993թ. ծնված Ա.Հակոբյան, ով, նախնական քննության արդյունքներով, բռունցքով 2 անգամ հարվածել է ոստիկանության ծառայողին՝ կապված վերջինիս ծառայողական պարտականությունների կատարման հետ։
Հունիսի 29-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և նույն օրը քաղաքացի Հակոբյանը ձերբակալվել է՝ նշված արարքը կատարելու կասկածանքով։
Ա.Հակոբյանը հրաժարվել է ցուցմունք տալ և ցանկություն հայտնել՝ հանրային պաշտպան ունենալու մասին։ 29.06.2015թ. որոշում է կայացվել՝ հանրային պաշտպան ներգրավելու մասին:
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ ոստիկանության ծառայողին պատճառված վնասվածքի բնույթն ու աստիճանը պարզելու համար:

Участник митинга в Ереване задержан по подозрению в применении насилия в отношении сотрудника Полиции 06/29/2015   16:04  |  Криминальная хроника
Участник митинга задержан по подозрению в применении насилия в отношении сотрудника Полиции в ходе митинга, имевшего место возле площади Свободы в Ереване. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении. Инцидент произошел 28 июня, примерно в 23:00.
Дело заведено следственным отделом административных районов Кентон и Норк-Мараш следственного управления по городу Ереван по части 1 статьи 316 (Применение насилия против представителя власти) Уголовного кодекса РА.
Следствием была установлена личность подозреваемого. Им оказался А. Акопян 1993 года рождения, который, по предварительным данным следствия, дважды ударил сотрудника полиции кулаком в связи с исполнением последним своих служебных обязанностей. В тот же день гражданин Акопян был задержан по подозрению в совершении данного деяния.
А. Акопян отказался от дачи показаний и изъявил желание воспользоваться услугами общественного защитника. 29 июня было принято решение о привлечении общественного защитника.
Назначена судебно-медицинская экспертиза для установления характера и степени тяжести вреда, причиненного здоровью сотрудника полиции.