Թուրքիայից էլեկտրաէներգիա է մատակարավում «ԻՊ»-ի ահաբեկիչներին 06/12/2015   16:01  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի Շանլըուրֆա (պատմ. Եդեսիա) նահանգում գտնվող Աքչաքալե շրջանի  էլեկտրակայանից, որը տեղակայված է թուրք-սիրական սահմանին,  էլեկտրաէներգիա է մատակարարվում «Իսլամական պետություն» (ԻՊ)  ահաբեկչական կազմակերպության վերահսկության տակ գտնվող սիրիական Թել Աբյադ քաղաքին:
Թուրքական «t24» լրատվամիջոցը` նշում է, որ նման պնդումը առաջ է քաշել  թուրքական «Birgün» լրատվականի թղթակից Էրք Աջարերը: Վերջինիս վկայակոչել է էլեկտրակայանի աշխակիցներից մեկին, ով այդ մասին մասնավորապես ասել է. «Աքչաքալեում  օրվա ընթացքում 3-4 անգամ հովհարային անջատումներ են լինում, սակայն Թել Աբյադին շուրջօրյա էնլեկտրաէներգիա ենք մատակարարում»:
Աջարերը խոստովանում է, որ  թուրքական իշխանությունները չեն գիտակցում, թե ում են ապահովում էլեկտրաէներգիայով: Չէ՞ որ Սիրիայի այն տարածքներում, որտեղ Թուրքիան մատակարարում է էլեկտրաէներգիա, ԻՊ-ը մարդկանց  է կոտորում և վայրագություններ անում:
«Ողբերգական և վերջնական եզրահանգումն այն է, որ «ԻՊ»-ին մատակարարվող էլեկտրաէներգիան մեր գրպանից է գնում»,- նշել է «Birgün»-ի թղթակիցը:
23:28 10/06/2015  |  Միջազգային լրահոսSabah. «Բրազիլիան դատապարտել է դեսպանին հետ կանչած Թուրքիային»
17:30 09/06/2015  |  Միջազգային լրահոսHSBC բանկը դադարեցնում է իր գործունեությունը Թուրքիայում
11:34 09/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹուրքիան Բրազիլիայից հետ է կանչել իր դեսպանին` խորհրդակցություն անցկացնելու համար
17:35 08/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ընտրությունների արդյունքների պատճառով լիրան կտրուկ արժեզրկվում է
17:31 08/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում դեռ որոշ ժամանակ կշարունակվեն տնտեսական տատանումները
14:01 05/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ պետդեպարտամենտը կոչ է արել Թուրքիային պահպանել ժողովրդավարական արժեքները
13:36 03/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք պատգամավորը մեղադրել է 2 ընդդիմադիր կուսակցություններին հայամետ քաղաքականության մեջ
16:25 30/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրք լուսանկարչի գործերում տեղ է գտել հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը
17:34 29/05/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական հետախուզությունը ցուցակագրել է իսլամացած հայ ընտանիքներին

С территории Турции осуществляются поставки электроэнергии боевикам “Исламского государства” 06/12/2015   16:34  |  Международные новости
С территории Турции поставляется электроэнергия сирийскому городу Тель-Абьяд, который находится под контролем боевиков террористической группировки “Исламское государство”. Поставки осуществляются с электростанции, расположенной на сирийско-турецкой границе недалеко от города Акчакале в провинции Шанлыурфа(истор. Эдесса).
Как сообщает Ermenihaber.am со ссылкой на турецкое СМИ«t24», к такому выводу пришел корреспондент турецкого новостного издания “Birgün” Эрк Аджарер, ссылаясь на одного из сотрудников электростанции, который, в частности, заявил:”В Акчакале бывают веерные отключения, которые длятся 3-4 часа, однако Тель-Абьяду круглосуточно поставляем электроэнергию”.