Սերժ Սարգսյանը ՌԴ պետական տոնի առթիվ շնորհավորել է ՌԴ բարձրագույն ղեկավարությանը, այցելել նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատուն 06/12/2015   13:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռուսաստանի Դաշնության պետական տոնի՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատուն և շնորհավորել դեսպան Իվան Վոլինկինին ու դեսպանատան աշխատակիցներին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը տոնի առթիվ նաև շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին:
Ռուսաստանի Նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված շնորհավորական ուղերձում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այս նշանակալից ամսաթիվն անքակտելիորեն կապված է Ռուսաստանի քաղաքական, սոցիալ-մշակութային և հասարակական կյանքի խորքային փոխակերպումների հետ:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ երկու երկրների ժողովուրդների փոխհարաբերությունների խորը արմատներն այսօր ապահովում են հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցության առաջընթաց զարգացումը՝ բարեկամության, եղբայրության և փոխադարձ աջակցության բազմադարյա ավանդույթների հիման վրա:
Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ համալիրի զարգացմանն ուղղված համատեղ ջանքերը և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն միավորումների՝ ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի գծով արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ խորացված կոորդինացիան ամբողջովին համապատասխանում են երկու երկրների և քաղաքացիների արմատական շահերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի Նախագահին տոնի առթիվ մաղթել է քաջառողջություն, բարօրություն և նորանոր հաջողություններ իր պետական գործունեության մեջ, իսկ բոլոր ռուսաստանցիներին՝ երջանկություն և բարգավաճում:
ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին ուղղված շնորհավորական ուղերձում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ տոնը կապված է Ռուսաստանի պետականության բոլոր ոլորտների համակարգային փոխակերպումների, միջազգային ասպարեզում Ռուսաստանի դերի և տեղի առավել ամրապնդման հետ:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, այսօր հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները հետևողականորեն զարգանում են՝ ներառելով փոխշահավետ համագործակցության նոր ոլորտներ:

Президент Армении посетил посольство РФ в Ереване и поздравил Путина и Медведева с Днем России 06/12/2015   13:43  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян 12 июня по случаю государственного праздника Российской Федерации – Дня России – посетил посольство РФ в Армении и поздравил посла Ивана Волынкина и сотрудников дипредставительства. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении по случаю праздника также направил поздравительные послания Президенту РФ Владимиру Путину и Председателю Правительства РФ Дмитрию Медведеву.
В направленном президенту России Владимиру Путину поздравительном послании президент Серж Саргсян подчеркнул, что эта знаменательная дата неразрывно связана с глубинными преобразованиями в политической, социально-экономической и общественной жизни России. По словам Сержа Саргсяна, глубокие корни взаимоотношений народов двух стран сегодня обеспечивают поступательное развитие армяно-российского союзнического взаимодействия на основе многовековых традиций дружбы, братства и взаимной поддержки. Президент выразил уверенность, что совместные усилия по наращиванию всего комплекса двусторонних отношений и эффективное взаимодействие по линии региональных интеграционных объединений – ОДКБ, ЕАЭС, СНГ, а также углубление координации по вопросам международной повестки дня всецело отвечают коренным интересам двух стран и их граждан. Президент Серж Саргсян по случаю праздника пожелал Президенту России доброго здоровья, благополучия и новых успехов в его государственной деятельности, а всем россиянам – счастья и процветания.
В направленном Председателю Правительства РФ Дмитрию Медведеву поздравительном послании Президент Республики отметил, что праздник связан с системными преобразованиями во всех сферах российской государственности, еще большим упрочением роли и места России на международной арене. По словам Сержа Саргсяна, сегодня армяно-российские стратегические отношения последовательно развиваются, охватывая новые сферы взаимовыгодного сотрудничества.