Գալուստ Սահակյանն ընդունել է ԻԻՀ խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբին 06/11/2015   15:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Քաիդիին եւ բարեկամական խմբի անդամներին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստան-Իրան հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, իսկ համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է նախատեսված ժամկետներում տնտեսական ծրագրերի իրագործումը, ինչը հնարավորություն կտա հարաբերությունների մակարդակը բարձրացնել որակական նոր աստիճանի:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ԻԻՀ իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը: Գալուստ Սահակյանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին, նշել է, որ ապրիլի 22-24-ը Հայաստանում կայացած Գլոբալ ֆորումին եւ Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողություններին մասնակցել են մոտ 60 երկրներից ժամանած ներկայացուցիչներ: ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը նախաձեռնել է ստեղծել «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանության» միջազգային համագործակցության միջխորհրդարանական պլատֆորմ:
Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Քաիդին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների ակտիվ համագործակցությունը: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրից՝ նա նշել է, որ այս հարցում Իրանի իշխանությունները վստահ են, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը Ալի Քաիդիի հետ քննարկել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր: Մասնավորապես, քննարկվել են Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը, խորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը, բարեկամական խմբերի գործունեությանը վերաբերող հարցեր:

Галуст Саакян констатировал высокий уровень отношений между Арменией и Ираном 06/11/2015 17:26 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял в четверг руководителя группы дружбы Иран – Армения парламента ИРИ Али Каиди и членов группы дружбы, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Г.Саакян с удовлетворением отметил, что отношения Армения – Иран находятся на высоком уровне, а сотрудничество продолжает развиваться в атмосфере взаимного доверия. Спикер парламента подчеркнул важность реализации экономических программ в намеченные сроки, что позволит поднять уровень отношений на качественно новую ступень. В ходе встречи председатель НС отметил теплое отношение властей ИРИ к местной армянской общине. Г.Саакян, обратившись к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян, отметил, что в состоявшихся в Армении 22-24 апреля Глобальном форуме и поминальных церемониях приняли участие представители около 60 стран. Председатель НС сообщил, что НС РА инициировало создание межпарламентской платформы международного сотрудничества “Парламенты против геноцидов”.
Руководитель группы дружбы Иран – Армения Али Каиди, поблагодарив за теплый прием, особо выделил активное сотрудничество парламентских делегаций двух стран. Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, он отметил, что в данном вопросе власти ИРИ убеждены в необходимости разрешения конфликта мирным переговорным путем.
В ходе встречи Г.Саакян обсудил с Али Каиди также ряд других вопросов, представляющих двусторонний интерес. В частности, затронуты вопросы, касающиеся членства Армении в ЕАЭС, активизации парламентских связей, деятельности групп дружбы.