ԱՄՆ-ի կոնգրեսում Թուրքիայի խոսքի ազատության սահմանափակումների վերաբերյալ օրինագիծ է ներկայացվել 05/25/2015   17:08  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ նախորդ շաբաթ ԱՄՆ-ի կոնգրեսում ներկայացվել է օրենքի նախագիծ, որով կոչ է արվում Թուրքիային «հարգանք ցուցաբերել մարդու հիմնարար իրավունքների և խոսքի ազատության նկատմամբ»: Բանաձևին կողմ է արտահայտվել 29 կոնգրեսական: Նրանց 9-ը Թուրքիայի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի անդամներ են:
Թուրքական «Hurriyet» պարբերականի  վաշինգտոնյան թղթակից Թոլգա Թանիշի տեղեկատվության համաձայն՝ օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին:
Օրենքի նախագծում, որում նաև ընդգծվում է երկու երկրների միջև բարեկամության և համագործակցության փաստը, տեղ է գտել հետևյալ կոչը.
«Անհապաղ վերացնել խոսքի ազատության սահմանափակումները, ներառյալ՝ առցանց կամ սոցիալական կայքերում և պատշաճ հարգանք ցուցաբերել մարդու հիմնարար իրավունքների նկատմամբ՝ համաձայն ԵԱՀԿ-ի հանդեպ իր ստանձնած պարտավորությունների»:
Ուշագրավ է այն փաստը, որ օրենքի այդ նախագիծը կոնգրեսին է ներկայացվել Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընի՝ վաշինգտոնյան ելույթից ընդամենը մեկ օր անց : Այդ ելույթի ժամանակ մի խումբ ունկնդիրներ Էրդողանի վերաբերյալ իրենց դժգոհությունն ու քննադատությունն էին հայտնել:

В Конгресс США внесен законопроект с призывом к Турции снять ограничения свободы слова в стране 05/25/2015   17:26  |  Международные новости
В Конгресс США в прошлую субботу  был внесен законопроект, в котором содержится призыв к Турции проявить уважение к фундаментальным правам человека и свободе слова. За резолюцию высказались 29 конгрессменов. Девять из них - члены группы дружбы с Турцией, передает Ermenihaber.am
По информации вашингтонского корреспондента турецкого издания «Hurriyet», законопроект представлен на рассмотрение комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США.
“Немедленно снять ограничения свободы слов, в том числе в онлайн-изданиях и социальных сетях и проявить уважение к фундаментальным правам человека в соответствии с взятыми на себя обязательствами перед ОБСЕ”, - говорится в тексте законопроекта.