ԱՄՆ նավաստիները հարձակման են ենթարկվել Թուրքիայում (Տեսանյութ) 11/13/2014   11:39  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայում ԱՄՆ ռազմածովային ծառայության 3 նավաստիներ հարձակման են ենթարկվել Ստամբուլում կանգառ կատարելու ժամանակ: Այս մասին հաղորդում է «CNN.-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ ռազմական ծառայության աղբյուրների վրա:
Պատահարը, որը տեսագրվել է տեղի նկարահանող սարքերով, տեղի է ունեցել չորեքշաբթի օրը, երբ Թուրքիայի Երիտասարդական միության անդամները հարձակվել են «USS Ross»-ի նավաստիների վրա և տոպրակներ հագցրել նրանց գլուխներին:
Թուրքիայի Երիտասարդական միության կայքում տեղադրված հաղորդագրությունում ասվում է, որ տոպրակները հագցվել են նրանց գլուխներին՝ ի նշան բողոքի՝ ամերիկյան «իմպերիալիզմի» դեմ Մերձավոր Արևելքում և այլ տարածաշրջաններում:
ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության խոնակը հայտնել է, որ ԱՄՆ ռազմածովային ծառայության աշխատակիցները համագործակցում են դեսպանատան հետ՝ դեպքի առթիվ քննություն անցկացնելու համար:
Երեք նավաստիներն անվնաս վերադարձել են նավ: Բուժօգնության կարիք նրանք չեն ունեցել:
Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում դատապարտվում է ամերիկացի նավաստիների վրա իրականացված հարձակումը:

Американские моряки подверглись нападению в Турции (Видео) 11/13/2014 13:37 | Международные новости
Группа националистически настроенной турецкой молодежи напала в среду на трех солдат США в туристическом районе Стамбула, облив их краской и пытаясь надеть пластиковые пакеты им на головы. Об этом сообщает РИА Новости.
Члены националистического Cоюза молодежи Турции напали в стамбульском районе Эминёню на трех солдат США, одетых в гражданскую одежду, после того, как они сошли на берег со своего корабля US ROSS. Военнослужащие находились в Стамбуле в течение четырех дней после возвращения с учений НАТО в Черном море.
Молодежь выкрикивала лозунги "Янки, идите домой!", "Долой американский империализм!", обливала красной краской солдат, а также пыталась надеть им на головы пластиковые пакеты.
Американским солдатам пришлось спасаться бегством от разъяренной толпы. 12 человек были задержаны полицией. Инцидент был снят националистами на видео и выложен в интернете.