Արմավիրի մարզի ևս 2 մանկապարտեզում արձանագրվել են աղիքային վարակների դեպքեր 05/22/2015   16:50  |  Առողջություն
Այսօրվա դրությամբ՝ Արմավիր և Մեծամորի բժշկական կենտրոնների ինֆեկցիոն բաժանմունքներում հոսպիտալացված է միջին ծանրության 16 հիվանդ: Հիվանդների վիճակը բավարար է, ունեն առողջացման դրական տեղաշարժ։ Այդ մասին տեղեկացնում է Առողջապահության նախարարությունը:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է՝ մայիսի 18-ին տեղեկատվություն է ստացվել, որ Արմավիր բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունք են հոսպիտալացվում 3-6 տարեկան երեխաներ: Բոլորի մոտ նկատվել են նույն ախտանշանները` լուծ, փսխում, ջերմություն և ընդհանուր թուլություն։ Բոլոր երեխաները հաճախում են Արմավիր քաղաքի թիվ 9 և թիվ 6 մանկական նախադպրոցական կազմակերպություններ:
Վարակի աղբյուրի պարզաբանման նպատակով ձեռնարկվել են կանխարգելիչ և հակահաճարակային մի շարք միջոցառումներ` ուսումնասիրվել են նշված 2 կազմակերպության սանիտարահիգիենիկ պայմանները, հիվանդներից, մանկապարտեզի անձնակազմից, կոնտակտավորներից, խոհանոցի և խմբասենյակների մի շարք պարագաներից, խմելու ջրից իրականացվել են նմուշառումներ: Ինչպես սանիտարահիգիենիկ պայմանների ուսումնասիրության, այնպես էլ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվել են ՀՀ առողջապահության նախարարի 2002 դեկտեմբերի 20-ի «Նախադպրոցական կազմակերպությունների (հիմնարկների) N 2.III.1. սանիտարական կանոնները և նորմերը հաստատելու մասին» և 2013 թվականի օգոստոսի 12-ի «Նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում երեխաների սննդի կազմակերպմանը ներկայացվող հիգիենիկ պահանջներ N2.3.1-0102013 սանիտարական կանոնները և նորմերը հաստատելու մասին» հրամանների պահանջների կոպիտ խախտումներ: Հիվանդներից հայտնաբերվել է շիգելլա զոնե, իսկ խոհանոցների և խմբասենյակների մի շարք առարկաներից՝ աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ:
Մայիսի 22-ի դրությամբ Արմավիր և Մեծամորի բժշկական կենտրոնների ինֆեկցիոն բաժանմունքներում հոսպիտալացված է միջին ծանրության 16 հիվանդ: Հիվանդների վիճակը բավարար է, ունեն առողջացման դրական տեղաշարժ:
Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում բացահայտվել է, որ Արմավիր քաղաքի թիվ 9 և 6 մանկապարտեզներում առկա է տեղային (լոկալ) բռնկում, քանի որ հիվանդության դեպքերն արձանագրվել են գրեթե միաժամանակ, լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերված շիգելլա զոնեն բնորոշ է սննդային գործոնին: Հետևաբար՝ համաճարակաբանական օրինաչափությունների և լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում կարելի է եզրակացնել, որ արձանագրվել է սննդային գործոնով պայմանավորված տեղային (լոկալ) բռնկում` երկրորդային ախտոտվածության հետևանքով:
Դեպքերի մասին տեղեկացվել են ինչպես տարածքային կառավարման և համայնքների ղեկավարները, այնպես էլ` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը։ Այս ոլորտում հետևողական և սկզբունքային աշխատանքները շարունակվելու են։

Новая вспышка кишечной инфекции зарегистрирована в двух детских садах Армавирской области Армении 05/22/2015 18:23 | Здоровье
Новая вспышка кишечной инфекции зарегистрирована в двух детских садах Армавирской области Армении. Об этом сообщает в пятницу пресс-служба Министерства здравоохранения республики.
“По состоянию на 22 мая в инфекционные отделения медцентров Армавира и Мецамора были госпитализированы 16 человек, состояние здоровья которых оценивается как средней тяжести. Состояние пациентов удовлетворительное, наметилась положительная динамика”, - говорится в сообщении Минздрава.
18-го мая поступила информация о том, что в инфекционное отделение Армавирского медицинского центра госпитализированы дети в возрасте 3-6 лет. У всех госпитализированных наблюдались аналогичные симптомы: понос, рвота, температура и общее недомогание. Все дети посещают детские сады № 6 и №9 Армавирской области.
Ведомство также информирует, что для установления источника инфекции были предприняты профилактические и противоэпидемические мероприятия, изучены санитарно-гигиенические условия в вышеупомянутых дошкольных учреждениях. Кроме того, были взяты образцы у заболевших детей, воспитателей и контактирующих с ними лиц. На анализ также направлены образцы, взятые с кухонных и комнатных принадлежностей и питьевой воды.
В результате исследований были выявлены грубые нарушения санитарно-гигиенических норм. У пациентов был диагностирован возбудитель шигелла Зонне (Shigella sonnei), а по образцам, взятым с предметов, были выявлены бактерии кишечной палочки.
По результатам эпидемиологических и лабораторных исследований можно заключить, что была зарегистрирована локальная вспышка кишечной инфекции пищевого характера, вызванная вторичным загрязнением.