Ռոբերտ Նազարյանը՝ գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագների հնարավոր փոփոխության մասին 05/07/2015   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, այսօր՝ կառավարության նիստից առաջ, պատասխանելով գազի գնի հնարավոր փոփոխության մասին լրագրողների հարցերին, հայտնեց, որ «Գազպրոմ»-ի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերի հայտարարության մասին տեղեկացել է մամուլից, այս պահին ոչ մի պաշտոնական տեղեկություն չունի:
«Հայտ կամ պայմանագիր չենք ստացել, պաշտոնական ասելիք չունեմ»,- ասաց Ռոբերտ Նազարյանը:
Հիշեցնենք՝ ըստ ռուսական աղբյուրների՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ալեքսեյ Միլլերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ռուսական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանին մատակարարվող գազի գինն էժանացնել՝ 1000 խմ գազի դիմաց ներկայիս 190 դոլարի փոխարեն սահմանելով 165 դոլար:
Ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացմանը, այստեղ Ռոբերտ Նազարյանի տեղեկություններն ավելի հիմնավոր էին:
«Արտադրող բոլոր կայաններն արդեն հայտ են ներկայացրել, միայն ՀԷՑ-ի հայտը դեռ չկա»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը՝ հրաժարվելով, սակայն, ասել, թե քանի տոկոսանոց թանկացում է սպասվում ՀՀ սպառողներին:
«Մինչև հայտերը չուսումնասիրենք, եզրակացության չգանք, որևէ բան ասել չեմ կարող»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ՀԷՑ-ի վաճառքի մասին լուրերին՝ Ռոբերտ Նազարյանն ասաց՝ լսել է, որ բանակցություններ են տեղի ունեցել, բայց ինչ ընթացք են ստացել, չգիտի:
17:04 30/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀԾԿՀ-ն գազի գնի նվազեցման մասին պաշտոնական փստաթուղթ չի ստացել
08:21 14/04/2015  |  ՄամուլԷլեկտրաէներգիայի սակագինը կբարձրանա՞. «Հայկական ժամանակ»
18:44 25/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷլեկտրաէներգիայի սակագնի փոփոխության մասին կառավարությունը ոչինչ հստակ ասել չի կարող, քանի դեռ չկա սակագնի փոփոխության հայտ
08:06 25/03/2015  |  ՄամուլՉեն պարզաբանվում էլեկտրաէներգիայի թանկացման պատճառները. «Ժողովուրդ»
09:25 14/11/2014  |  ՄամուլԵթե ՌԴ-ում ներքին գները բարձրանան, ապա կբարձրանա նաև Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը. «Հայկական ժամանակ»
09:54 20/08/2014  |  ՄամուլՄիքայել Մելքումյան. Քառյակի հայտարարությունն ուժի մեջ է. «Հրապարակ»
09:20 24/06/2014  |  ՄամուլԳազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների թանկացումը վիճարկելու գործընթացին միանում են ՀԿ-ներ. «Հրապարակ»

Глава КРОУ Армении прокомментировал возможное изменение тарифа на газ 05/07/2015   14:54  |  Лента новостей
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг(КРОУ) Армении Роберт Назарян заявил, что не располагает никакими официальными сведениями о возможном изменении тарифа на природный газ.
По его словам, о заявлении председателя правления ОАО ”Газпром” Миллера узнал из публикаций в прессе.
Напомним, Алексей Миллер в эфире телеканала "Россия 24" заявил, что цена на поставляемый в Армению российский газ будет снижена с нынешних $190 до $165 за 1 тысячу кубометров. Договоренность о скидке на российский газ была достигнута в ходе переговоров Миллера с президентом Армении Сержем Саргсяном в Ереване.
“Цена газа для Республики Армения с учетом ее вхождения в ЕАЭС будет снижена, она сейчас будет составлять $165 за 1000 куб. м. газа, до последнего времени она составляла $190. Могу сказать, что этот уровень цены нам, в том числе, позволяет осуществлять инвестиции в реконструкцию и модернизацию газотранспортной системы", - сообщил Миллер.
“Мы не получали заявки или договора, посему ничего официально сообщить не можем”, - сказал Роберт Назарян
Что касается возможного подорожания электроэнергии, то Роберт Назарян проинформировал, что все станции подали заявку, не поступило заявки только от компании “Электрические сети Армении”(ЭСА). Он при этом отказался назвать точную цифру ожидаемого подорожания электроэнергии.
“Пока не будет заключения по итогам изучения заявок, я ничего Вам сообщить не могу", - сказал глава КРОУ.