ՄԱԿ-ի կոնվենցիան պետք է ունենա հետադարձ ուժ ու տարածվի նաև Հայոց Ցեղասպանության վրա. Ուիլյամ Շաբաս 04/22/2015   12:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Իմ սրտի խորքում հայ ժողովրդի՝ 1915թ-ի տառապանքներն են մնացել»,- այսօր Երևանում անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումում իր ելույթն այսպես սկսեց Լոնդոնի Միդլսեքս համալսարանի միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Ուիլյամ Շաբասը՝ պատմելով, որ երբ դեռ շատ երիտասարդ էր ու ոչինչ չգիտեր ցեղասպանության մասին, գիտեր, որ «հայ ժողովրդի հետ ինչ-որ սարսափելի բան է կատարվել», քանի որ կարդացել էր Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպը:
Անդրադառնալով խնդրի իրավական կողմին՝ Ու.Շաբասը նշեց, որ Սևրի պայմանագրում «զանգվածային ջարդ՚ տերմինն է արձանագրված: «Այսինքն՝ թուրքական կառավարությունն է այս փաստը ընդունում էր»,- ասաց նա՝ հավելելով, սակայն, որ Թուրքիան այդ պայմանագիրն այդպես էլ չվավերացվեց:
«20 տարի հետոանց քրեական հետապնդման հարցը վերադարձավ միջազգային օրակարգ»,- ասաց բանախոսն ու նշեց, որ անգամ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի ընդունման համար հղում էր կարտարվում Հայոց Ցեղասպանությանը՝ որպես Ցեղասպանության ակնառու տեսակ:
Այդուհանդերձ, ըստ Շաբասի, ՄԱԿ-ի կոնվենցիան հետադարձ ուժ չունի, այդ իսկ պատճառով Հայոց Ցեղասպանությունն անվանում են ոչ թե «ցեղասպանություն», այլ «մարդկության դեմ հանցագործություն»:
«Բայց միակ պատճառը, որ նրանք դա կոչում են «մարդկության դեմ հանցագործություն», այն է, որ նրանք չեն ուզում նեղացնել գիտեք թե ում»,- ասաց Շաբասը՝ համոզմունք հայտնելով, որ կոնվենցիան պետք է ունենա հետադարձ ուժ ու տարածվի նաև Հայոց Ցեղասպանության վրա:
«Այն ընդունվել է, որ տարածվի թե անցյալի և թե ապագա ցեղասպանությունների վրա»,- եզրափակելով իր խոսքը՝ ասաց պրոֆեսոր Ուիլյամ Շաբասը:

Конвенция ООН должна иметь обратную силу и распространяться на Геноцид армян - Уильям Шабас 04/22/2015   13:34  |  Актуальная тема
Конвенция Организации Объединенных наций(ООН) должна иметь обратную силу и распространяться на Геноцид армян. Об этом заявил профессор международного права Университета Мидлсекс(Лондон) Уильям Шабас, выступая на глобальном форуме "Против преступления геноцида" в Ереване.
“Конвенция была принята для того, чтобы она распространялась как на совершенные в прошлом геноциды, так и на те, которые могут иметь место в будущем”,- сказал юрист.
Двухдневный форум стартовал в среду в армянской столице в рамках мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян, В нем примут участие порядка 600 участников из более чем 50 стран.
Шабас отметил, что в Севрском договоре зафиксирован термин “массовые погромы”. Это означает, что турецкое правительство признает сей факт”, - отметил он, добавив, что Турция так и не ратифицировала этот договор.
“Вопрос уголовного преследования спустя 20 лет вернулся в международную повестку”, - напомнил юрист. По его словам, даже при принятии конвенции Геноцид армян приводился в качестве яркого примера преступления геноцида.
Несмотря на это, конвенция ООН не имеет обратной силы, посему Геноцид армян квалифицируется не как “геноцид”, а “преступление против человечества”.
“Но единственная причина, по которой они называют это “преступлением против человечества, - это нежелание обидеть известно кого”, - резюмировал Шабас.
10:53 22/04/2015  |  Актуальная темаВ Ереване стартовал глобальный форум «Против преступления геноцида»