Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշակոթողի բացմանը 04/20/2015   15:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ապրիլի 20-ին Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշակոթողի բացմանը:  Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Արարողությանը ներկա են եղել նաեւ ՏԿԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանը եւ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը: Օրը փարաքարցիների համար խորհրդանշական էր, քանի որ հենց այդ համայնքում են տասնամյակներ առաջ թուրքական յաթաղանից փրկվածները բնակություն հաստատել:
Հոկտեմբերյանի կարմիր տուֆից կերտված խաչքարը խորհրդանշում է հայ ազգի վերածնունդը եւ հերթական կոչն է առաջադեմ մարդկությանը՝ ճանաչելու եւ դատապարտելու Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված Ցեղասպանությունը:
Արմավիրի հոգեւոր թեմի առաջնորդ Տ. Սիոն եպիսկոպոս Ադամյանն օծել է հուշակոթողն ու խնկաբույր աղոթք հնչեցրել առ Աստված: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ծաղիկներ ու ծաղկեպսակ է խոնարհել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին:
Խորհրդարանի ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ այս օրերին նման միջոցառումներ կատարվում են ողջ աշխարհում. համայն մարդկությունն է այսօր հայ ժողովրդի կողքին: Մշակութային մեծ արժեքներ կերտող ժողովրդին հնարավոր չէ ընկճել:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ 1915-ին մարդկությունը լուռ էր, իսկ 2015-ը ցույց տվեց, որ պետք չէր լռել: Այսօր համայն առաջադեմ մարդկությունն է համախմբվում Ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման գաղափարի շուրջ: Հայ ժողովուրդն այժմ հպարտ, վերընձյուղված ժողովուրդ է եւ ունի դեպի հավերժություն տանող իր ճանապարհը:
14:20 20/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՉորս պետությունների պատվիրակություններ ներկայացված կլինեն բարձր մակարդակով

Спикер парламента Армении принял участие в открытии хачкара к 100-й годовщине Геноцида армян 04/20/2015   17:46  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял в понедельник участие в открытии памятника к 100-й годовщине Геноцида армян в общине Паракар Армавирской области.
Как передает пресс-служба армянского парламента, на церемонии присутствовали также министр территориального управления и по чрезвычайным ситуациям РА Армен Ерицян и марзпет (губернатор) Армавирской области Ашот Каграманян.
День был для паракарцев символичным, так как именно в этой общине десятилетия назад обжились спасшиеся от турецкого ятагана беженцы.
Хачкар из красного октемберянского туфа символизирует возрождение армянского народа и очередной призыв к передовому человечеству признать и осудить Геноцид армян в Османской империи.
Предводитель Армавирской духовной епархии епископ Тер Сион Адамян освятил памятник и отслужил молебен. Галуст Саакян возложил цветы и венок к мемориалу и почтил минутой молчания память полутора миллионов безвинных жертв.
Глава парламента в своем слове отметил, что в эти дни подобные мероприятия проводятся во всем мире, – все человечество сегодня рядом с армянским народом. Невозможно подавить народ, созидающий великие культурные ценности. По Г.Саакяну, в 1915 г. человечество молчало, а в 2015-м показало, что нельзя было молчать. Сегодня все прогрессивное человечество сплачивается вокруг идеи признания и осуждения Геноцида армян. Армянский народ ныне гордый, возрожденный народ и идет к вечности своим путем.