Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես Մինսկում 04/18/2015   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 16-ին Մինսկի Բարեկամության տանը Բելառուսում ՀՀ դեսպանությունը հայ համայնքի աջակցությամբ կազմակերպել էր ցուցահանդես՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ցուցահանդեսին իրենց աշխատանքներն էին ներկայացրել բելառուսահայ նկարիչներ և քանդակագործներ Գրիգոր Դանիելյանը, Լևոն Դարբինյանը, Արմեն Սարդարովը, Սպարտակ Հարությունյանը և Հռիփսիմե Գևորգյանը:
Ցուցահանդեսին ներկա էին Բելառուսում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանը՝ խոսելով 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում թուրքերի կողմից հայ ազգի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության մասին: Դեսպանը նշեց, որ հոգևոր արժեքներով, հավատքով ու ապրելու տենչով ապրող ու ստեղծագործող ազգը սպանելն անհնար է: Նա իր շնորհակալությունը հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր կիսում են հայ ժողովրդի վիշտը:
Ելույթով հանդես եկավ նաև Բելառուս-Հայաստան բարեկամության ընկերակցության նախագահ Նաում Գալպերովիչը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված էին նաև Արևմտյան Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերին, հայկական ճարտարապետության կոթողներին, կրթօջախներին, մշակութային ժառանգությանը և Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արխիվային նկարներ:

Выставка к 100-й годовщине Геноцида армян открылась во Дворце дружбы в Минске 04/18/2015   13:02  |  Лента новостей
Выставка, посвященная 100-й годовщине Геноцида армян, открылась во Дворце дружбы в Минске. Об этом сообщает пресс-служба министерства иностранных дел Армении.
Выставка организована посольством Армении в Беларуси при содействии армянской общины. На выставке представлены работы белорусских художников и скульпторов армянского происхождения Григора Даниеляна, Левона Дарбиняна, Армена Сардарова, Спартака Арутюняна и Рипсиме Геворкян.
На открытии выставки присутствовали аккредитованные в Беларуси послы, общественно-политические деятели, представители армянской общины, журналисты.
Посол Армении в Беларуси Армен Хачатрян, говоря о геноциде, осуществленном турками в отношении армянского народа 100 лет назад в Османской империи, отметил, что невозможно уничтожить народ, живущий духовными ценностями и верой, и поблагодарил всех, кто разделяет горе армянского народа.
С речью выступил председатель председатель общества “Беларусь – Армения” Наум Гальперович.
На выставке были экспонированы картины с живописными пейзажами Западной Армении, архивные материалы об армянских архитектурных памятниках, культурном наследии и Геноциде армян.