ԱՊՀ ՄԽՎ-ում պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ ասուլիսով 04/18/2015   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում ապրիլի 17-ին տեղի ունեցած ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ հանդիսավոր լիագումար նիստի ավարտից հետո, որը նվիրված է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ-ում պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ մամլո ասուլիսով:
Ինչպես տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը, Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվել է, թե ԱԺ փոխնախագահն ինչպես է գնահատում Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ): «ԵՏՄ-ին անդամակցելիս Հայաստանն առաջնորդվել է պետական շահով: Ժամանակը ցույց տվեց, որ ՀՀ Նախագահի որոշումն արդարացված էր, եւ պատահական չէր, որ Հայաստանի խորհրդարանական ուժերի ճնշող մեծամասնությունը կողմ քվեարկեց Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին:
Միությանն անդամակցելով` Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ շուրջ 170 միլիոնանոց շուկայի մի մասը: Կցանկանայի կարեւորել նաեւ էժան էներգակիրների հասանելիությունը, ինչը Հայաստանի համար հեռանկարային նշանակություն ունի: Հայաստանի Հանրապետությունը սահմանին գազը ստանում է 189 ԱՄՆ դոլարով, իսկ նավթամթերքը ներկրում է 30 տոկոս ազատված մաքսատուրքով»,-ի պատասխան նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:

Эдуард Шармазанов: Решение Армении о вступлении в ЕАЭС продиктовано государственными интересами 04/18/2015   12:34  |  Лента новостей
Главы делегаций Межпарламентской ассамблеи стран-участниц  СНГ 17 апреля по итогам пленарного заседания  МПА стран-участниц СНГ в Таврическом дворце Санкт-Петербурга, посвященного 70-летию Победы в Великой Отечественной войне, выступили с совместной пресс-конференцией. Армению представлял вице-спикер Национального Собрания РА Эдуард Шармазанов, сообщает пресс-служба армянского парламента.
“Вступая в ЕАЭС, Армения руководствовалась государственным интересом. Время показало, что решение президента РА было оправданным, и не случайно, что подавляющее большинство парламентских сил Армении проголосовало за ее членство в ЕАЭС", - сказал Шармазанов, отвечая на вопрос одного из журналистов о том, как он оценивает вхождение Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС).
Вступив в ЕАЭС, Армения стала частью почти 170-миллионного рынка. Хотел бы также отметить доступность дешевых энергоносителей, что для Армении имеет перспективное значение. РА на границе получает газ по 189 долларов, а нефтепродукты ввозит с 30-процентной освобожденной таможенной пошлиной”, - ответил Э.Шармазанов.