BBC. Ֆրանցիսկոս Պապը Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունը որակել է ցեղասպանություն 04/12/2015   13:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում է այսօր՝ ապրիլի 12-ին, Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով մատուցված Ս. Պատարագը:
Մասնավորապես՝ BBC-ին  գրում է. «Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունները որակեց «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»:
«Չարիքի պարտակումը կամ ժխտումը նման է չվիրակապված արյունահոսող վերքի»,- Ֆրանցիսկոս Պապին մեջբերել է պարբերականը:
BBC-ն  գրում է նաև, որ Թուրքիան չի ընդունում, որ կատարվածը ցեղասպանություն է, և  երկու տարի առաջ կտրուկ արձագանքեց, երբ Հռոմի Պապը 1915թ.-ի իրադարձությունների կապակցությամբ առաջին անգամ օգտագործեց «ցեղասպանություն» եզրույթը:
Աղբյուրը գրում է նաև, որ, հայկական և անկախ բազմաթիվ պատմաբանների գնահատականնրով, Համաշխարհային առաջին պատերազմի ժամանակ թուրքական զորքերի կողմից պարբերաբար իրականացվող սպանությունների արդյունքում զոհվել են 1,5 մլն հայեր: Թուրքիայի իշխանություներն այդ թիվը համարում են ուռճացված և հայերի սպանությունները բացատրում պարտերազմական ժամանակների իրողությամբ:
12:17 21/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեղծվել է ոստիկանության աշխատանքները կանոնակարգող աշխատանքային խումբ՝ ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ միջոցառումների ընթացքում ոստիկանության աշխատանքները կանոնակարգելու նպատակով
18:26 20/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՂազախստանում ցուցադրվել է գերմանաբնակ թուրք ռեժիսորի «Սպի» կինոնկարը
20:40 19/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մահ անապատում. հայերի ցեղասպանությունը» գրքի շնորհանդես Գերմանիայում
14:45 16/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին նվիրված բարեգործական երեկո Վիեննայում
17:33 06/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խաչքարի բացմանը

Папа Римский назвал массовое убийство армян в Османской империи "первым Геноцидом XX века” - BBC 04/12/2015   14:37  |  Лента новостей
Внимание мировых СМИ приковано к Святой мессе, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян. Литургию отслужил Папа Римский Франциск в Соборе Святого Петра в Ватикане.
Понтифик назвал массовое убийство армян в Османской империи "первым геноцидом XX века”, передает BBC.
На мессе присутствовали президент Армении Серж Саргсян, Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, патриарх армянской католической церкви Бедрос XIX Тармуни, многочисленные высокопоставленные гости.
В ходе богослужения Папа Римский Франциск провозгласил великого армянского поэта, философа и богослова Григора Нарекаци учителем Вселенской церкви.
Отметим,что посвященная 100-й годовщине Геноцида армян литургия - историческое событие, так как ранее в Ватикане проводились лишь молебны за упокой душ жертв Геноцида. На понтифика и Святой Престол было оказано беспрецедентное давление со стороны Турции. Анкара всячески пыталась воспрепятствовать проведению литургии, однако эти попытки потерпели фиаско.
По информации BBC, после заявления понтифика турецкое министерство иностранных дел объявило о вызове посла Ватикана в Анкаре.
Как напоминает агентство, Турция не признает случившееся геноцидом и уже выражала резкий протест два года назад, когда Папа Римский впервые употребил этот термин по отношению к событиям 1915 года.
Как отмечает СМИ, по оценкам армянских и многих независимых историков, во время Первой мировой войны в результате систематических убийств со стороны турецких войск погибли 1,5 млн армян. Турция считает эту цифру завышенной и объясняет гибель армян реалиями военного времени.