ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետը մասնակցել է ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նիստին 04/09/2015   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 9-ին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը Տաջիկստանի Հանրապետության ք.Կայրակկում մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների գլխավոր շտաբերի պետերի ռազմական կոմիտեի հերթական նիստին: Այս մասին հայտնում է ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ռազմական կոմիտեի օրակարգի համաձայն` քննարկվել են ՀԱՊԿ-ի հավաքական անվտանգության տարածաշրջանի ռազմական անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, 2015թ. օպերատիվ և մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումների անցկացման, ՀԱՊԿ-ի հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության միասնական համակարգի ստեղծման, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների համար զինվորական կադրերի պատրաստման բազային ուսումնամեթոդական կազմակերպությունների աշխատանքների կատարելագործմանն ուղղված հարցեր:

Начальники генштабов стран ОДКБ обсудили создание Объединенной системы ПРО и ПВО 04/09/2015 14:33 | Лента новостей
Делегация Вооруженных сил Армении во главе с начальником Генштаба ВС РА генерал-полковником Юрием Хачатуровым 9 апреля приняла участие в проходившем в Таджикистане очередном заседании военного комитета начальников ГШ государств-членов ОДКБ. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Согласно повестке дня, на заседании обсуждались вызовы и угрозы коллективной безопасности в регионе, вопросы проведения в 2015 году совместных мероприятий по оперативной и боевой подготовке, создания Объединенной системы противовоздушной и противоракетной обороны, а также вопросы совершенствования работ базовых учебно-методологических учреждений по подготовке военных кадров в странах-членах ОДКБ.