ԱԺ-ն քննարկում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարության նախագիծը 04/09/2015   13:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ սկսեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱԺ հայտարարության նախագծի քննարկումը, որով կոչ է արվում բոլոր երկրների խորհրդարաններին եւ միջխորհրդարանական կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն:
Նախաձեռնության հեղինակ և հիմնական զեկուցող՝ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի ներկայացրած նախագծում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից 1948թ-ի դեկտեմբերի 9-ին ընդունված «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիան, ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի կողմից 1988թ-ի նոյեմբերի 22-ին ընդունված «Օսմանյան Թուրքիայում հայերի 1915թ. ցեղասպանության դատապարտման մասին» օրենքը,
- արժեւորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագրով ամրագրված դրույթները,
- կարեւորելով միջազգային հանրության հետ համատեղ ուժերով մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանությունների դատապարտմանը եւ կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում հայ ժողովուրդի ունեցած ներդրումը,
- երախտագիտություն հայտնելով այն պետությունների խորհրդարաններին եւ պետական կառույցներին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ.
Կոչ է անում բոլոր երկրների խորհրդարաններին եւ միջխորհրդարանական կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն»:
Նշենք, որ նախագծին միացել են ԱԺ մյուս խմբակցությունների մի շարք պատգամավորներ:
Այս պահին ԱԺ նիստում ընդմիջում է: Քննարկումը կշարունակվի հաջորդ նիստում:
Մինչ այդ Ազգային ժողովի բակում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշարձանի բացումը: Ազգային ժողովի բակում նաեւ կտնկվի խորհրդանշական 100 ծառ:
13:30 09/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրամ Մանուկյան. Մենք ոչ միայն ամենաշատ գազաֆիկացված, այլև ամենից շատ աթար վառող երկիրն ենք
13:26 09/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված քննարկում Վիեննայում
13:17 09/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ. ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացությունը պետք է հետագա քննարկման առարկա դառնա
16:51 08/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Գազը չի կորում, գնում է որոշ լցակայաններ, դառնում է քյաշ փող ու գնում ոմանց գրպանները». Էդմոն Մարուքյան
14:08 08/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Լևոն Զուրաբյան. Ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացության քննարկումը հիմնված է կեղծիքի վրա
13:45 08/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ2017 թվականից Հայաստանում 12-ամյա կրթությունը կդառնա պարտադիր
13:35 08/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգներ Սալոնիկում
19:36 07/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Շարմազանովը՝ Էրդողանի հայտարարության մասին. Սա ցինիզմի ամենավերջին դրսևորումն է

НС Армении рассматривает проект заявления с призывом к парламентам всего мира признать Геноцид армян 04/09/2015   15:37  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании в четверг рассматривает приуроченный к 100-й годовщине Геноцида армян проект заявления, в котором звучит призыв к парламентам всех стран и межпарламентским организациям официально признать и осудить осуществленный в Османской Турции Геноцид армян как тягчайшее преступление против человечества
Автором проекта и основным докладчиком выступает член парламентской фракции "Наследие” Заруи Постанджян.
"Национальное Собрание Армении, приняв за основу конвенцию Генеральной Ассамблеи ООН от 9-­го декабря 1948 года "О предотвращении и наказании преступления геноцида", закон Верховного Совета Армянской ССР от 22-­го ноября 1988 года "Об осуждении Геноцида армян в Османской Турции в 1915 году", придавая значение положениям "Всеармянской Декларации к 100­-й годовщине Геноцида армян" и вкладу армянского народа в совместную с мировым сообществом борьбу с преступлениями против человечества, выражая признательность парламентам и государственным структурам стран, признавших Геноцид армян и странам, принявшим законы о криминализации отрицания Геноцида, призывает парламенты всех стран и межпарламентские организации признать и осудить осуществленный в Османской Турции Геноцид армян как тягчайшее преступление против человечества", - говорится в тексте заявления.
Отметим, что к проекту заявления присоединились ряд депутатов из других фракций.
11:10 21/03/2015  |  Лента новостей Московский симфонический оркестр даст концерт в память о жертвах Геноцида армян