Երեխայի կենսաբանական մորը և հայրությունը ճանաչած անձին մեղադրանք է առաջադրվել 04/01/2015   15:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջից, 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Գյումրի քաղաքի բնակչուհուց Ոստիկանության Գյումրի քաղաքի Կումայրիի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ դուստրը, լինելով հղի և միջոցներ չունենալով երեխային պահելու համար, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Շիրակի մարզի մեկ այլ բնակչի հետ, որ երեխայի ծնունդից հետո երեխային կհանձնի նրան՝ 1.000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց: Երեխան ծնվել է սեպտեմբերի 18-ին, և պայմանավորվածության համաձայն՝ դուստրը երեխային հանձնել է նրան, սակայն վերջինս խոստացված գումարը չի վճարել։
Հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Նախաքննության ընթացքում կինը  հրաժարվել է իր տված հաղորդումից:
Կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, Գյումրու 26-ամյա բնակչուհին, լինելով  հղի և չունենալով բավարար սոցիալական և նյութական պայմաններ՝ երեխայի լույս աշխարհ գալուց հետո նրան խնամելու համար, 2014 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին հարևաններին և շրջապատի մարդկանց հայտնել է, որ ցանկանում է հղիությունը վաղաժամ ընդհատել, այլապես, ծննդաբերելուց հետո իր զավակին թողնելու է հիվանդանոցում կամ հանձնելու է մանկատուն:
Նրա այդ մտադրության մասին տեղեկացել է նաև հարևանուհիներից մեկը: Նա այդ մասին հայտնել է իր քրոջը և նրա ամուսնուն, ովքեր 20 տարվա ամուսիններ լինելով, երեխա չեն ունեցել: Ամուսինները հանդիպել են երեխայից հրաժարվել պատրաստվող հղի կնոջը և նրա մորը ու խնդրել վաղաժամ չընդհատել հղիությունը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ երեխայի ծնվելուց հետո ամուսինները կվերցնեն նորածնին՝ պարտավորվելով  նրան պահել հարազատ զավակի նման:
Մինչև ծննդաբերելը՝  ամուսինները խնամել են նրան, մասնավորապես՝ կինը հոգացել է հղի կնոջ կարիքները, ապահովել սնունդով, որ կարողանա առողջ երեխա ծննդաբերել: 2014 թվականի սեպտեմբերի 18-ին վերջինս ծննդաբերել է արու զավակ: Հաջորդ օրը` 2014 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման Գյումրու տարածքային բաժնում գրանցվել է նորածնի ծնունդը, որտեղ տղամարդը  դիմում է ներկայացրել նորածնի հայրությունը ճանաչելու մասին: Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման Գյումրու տարածքային բաժնի աշխատակցուհին դիմումատուներին նախազգուշացրել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 1691-րդ հոդվածով նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին: Սակայն դիմումատուները պնդել են, որ երեխայի հայրը տվյալ անձն է, և երեխան ստացել է նրա ազգանունը:
Նախաքննության ընթացքում նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, որոնցով հիմնավորվել է, որ իրականում նա չէ նորածին երեխայի հայրը։
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ երեխայի կենսաբանական մոր և հայրությունը ճանաչած անձի նկատմամբ դադարեցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի առաջին մասով քրեական հետապնդումը եւ նրանց  մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 1691-րդ հոդվածով, իսկ որպես  խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է և գործն ուղարկվել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

СК Армении сообщил новые подробности о деле матери-отказницы из Гюмри 04/01/2015 16:10 | Криминальная хроника
В следственном управлении Следственного комитета Армении завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту предоставления органам записи актов гражданского состояния ложных сведений.
Как сообщается на официальном сайте СК Армении, 10 октября 2014 года жительница Гюмри подала в полицию заявление, в котором сообщила, что ее дочь, будучи беременной и не имея средств на содержание ребенка, договорилась с жителем Ширакской области,что отдаст ему после родов ребенка в обмен на 1000 долларов. Младенец родился 18 сентября, и согласно достигнутой договоренности, дочь отдала ребенка, но обещанных денег не получила.
Отмечается также,что на основе заявления в следственном управлении СК РА по Ширакской области было возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст. 168 (Торговля детьми).В ходе расследования дела женщина отказалась от своего заявления.
Следствием было установлено, что 26-летняя жительница Гюмри, будучи в положении и не имея достаточных материальных средств на содержание ребенка, в мае-июне 2014 года сообщила соседям и окружающим, что желает прервать беременность, иначе она будет вынуждена после родов оставить своего младенца в больнице или отдать в детский дом.
О ее намерениях узнала одна из соседей. Она сообщила об этом своей сестре и ее мужу, которые уже 20 лет тщетно пытаются стать родителями. Супружеская пара встретилась с женщиной, собиравшейся отказаться от своего ребенка, и попросила ее не прерывать беременность. Они договорились, что после родов пара усыновит новорожденного, обязуясь заботиться о нем как о родном.
До родов, супруги заботились о женщине, в частности обеспечивали ее едой, чтобы роженица произвела на свет здорового ребенка. 18 сентября 2014 год женщина родила мальчика. На следующий день, 19 сентября 2014 года, новорожденный был зарегистрирован в ЗАГСе, где мужчина представил заявление о признании отцовства. Сотрудница Гюмрийского территориального отдела ЗАГСа предупредила заявителей об уголовной ответственности, предусмотренной ст. 169 прим.1 УК РА. Однако заявители настаивали на том, что отцом ребенком является этот человек и что ребенку дали его фамилию.
"В ходе предварительного следствия был назначен ряд экспертиз, по результатам которых не подтвердилось его отцовство.На основе доказательств, добытых в ходе досудебного производства, уголовное преследование в отношении биологической матери ребенка и лица, признавшего отцовство по ч. 1ст. 168 УК РА было прекращено, и им было предъявлено обвинение по ст. 169 прим.1 УК РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Уголовное дело направлено осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия прокурору для утверждения обвинительного заключения и отправки в суд общей юрисдикции Ширакской области", - говорится в сообщении.