«Սինհուա». Չինաստանը ակնկալում է Հայաստանի աջակցությունը ԵՏՄ հետ համագործակցության հարցում 03/27/2015   17:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրասիական տնտեսական միության հետ տնտեսական համագործակցության եւ քաղաքական երկխոսության հարցերում Չինաստանը ակնկալում է Հայաստանի աջակցությունը: Չինաստանի պետական «Սինհուա» գործակալության հաղորդմամբ, այդ մասին հայտարարել է ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ մարտի 25-ին կայացած հանդիպման ընթացքում:
Նախագահ Սարգսյանը, նշելով չին եւ հայ ժողովուրդների պատմական բարեկամությունը անտիկ շրջանում Մետաքսի ճանապարհի ժամանակներից ի վեր, գոհունակություն է հայտնել անկախացումից սկսած Չինաստանի կողմից Հայաստանին հատկացված տնտեսական օգնության եւ քաղաքական աջակցության համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել հարաբերությունների բազմակողմանի զարգացումը:
Երկու երկրների ղեկավարները բանակցությունների ընթացքում քննարկել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր վերընթաց զարգացող համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Նախագահ Սի Ծինփինը ընդգծել է, որ երկու երկրները պետք է աջակցեն միմյանց զարգացման եւ բարեկեցիկ երկիր կառուցելու ճանապարհին, ինչպես նաեւ հարգեն միմյանց ազգային շահերը եւ աջակցեն դրանց իրականացման հարցերում:
Նախագահ Ծինփինը Չինաստանի կառավարության պատրաստակամությունն է հայտնել քաջալերելու չինական ներդումները Հայաստանում տրանսպորտի, հանքարդյունաբերության, էներգետիկ, ենթակառուցվածքային եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Երկու երկրների նախագահները համաձայնել են համագործակցել «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի» նախաձեռնության շրջանակում, եւ այս առումով նախագահ Ծինփինը կարեւորել է Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ում, նաև հույս հայտնել, որ պաշտոնական Երեւանը կաջակցի Չինաստանի եւ ԵՏՄ համագործակցությանը:
«Սինհուա» գործակալությունը փոխանցմամբ, Հայաստանը հույս ունի Մետաքսի նոր ճանապարհ նախաձեռնության ենթակառուցվածքային փաթեթի մեջ ընգրկել իր կարեւոր միջպետական մայրուղիների եւ երկաթգծի շինարարության ծրագրերը:
Բանակցությունների ավարտին երկու երկրների ղեկավարները բարեկամական հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ համատեղ հռչակագիր են ստորագրել՝ երկկողմ ներդրումների, ազգային արժույթների փոխանակման, ինչպես նաեւ միջազգային ասպարեզում համագործակցությունը խորացնելու եւ այլ հարցերի վերաբերյալ:
Պետական այցով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 28-ին Հայնան նահանգում մասնակցելու է ասիական հեղինակավոր Բոաոյի միջազգային ամենամյա համաժողովին:
15:54 23/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Նախագահը շնորհավորել է Նարա Շլեպչյանին
20:28 28/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳեներալ-լեյտենանտ Գարեգին Գաբրիելյանը նշանակվել է ՀՀ Նախագահի գլխավոր ռազմական տեսչի առաջին տեղակալ
19:29 03/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԶԲ-ին՝ տարիներ շարունակ Հայաստանին ցուցաբերած օժանդակության համար

“Синьхуа”: Китай рассчитывает на поддержку Армении в вопросе расширения сотрудничества с ЕАЭС 03/28/2015   09:50  |  Лента новостей
Китай рассчитывает на поддержку Армении в вопросе расширения сотрудничества с Евразийским экономическим союзом. Как сообщает государственное агентство КНР “Синьхуа”, об этом заявил председатель КНР Си Цзиньпин в ходе состоявшейся 25 марта встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном.
В свою очередь, С.Саргсян отметил, что Китай представляет собой самое важное и самое приоритетное направление во внешней политике Армении, власти надеются на включение важных проектов Армении в области инфраструктуры, в частности по строительству автомагистралей и железных дорог, в концепцию экономического пояса Шелкового пути. Армения будет активно популяризировать изучение китайского языка, учреждать Институты Конфуция и усиливать двусторонние обмены в гуманитарной сфере. Армянская сторона нацелена совместно с Китаем добиваться постоянного продвижения на новые высоты двусторонних отношений и сотрудничества по всем направлениям.
Си Цзиньпин подчеркнул, что правительство КНР призывает китайские компании к активному участию в проектах Армении по таким направлениям, как транспорт, полезные ископаемые, электроэнергия, информационная сфера и строительство объектов инфраструктуры. Китайская сторона намерена раскрыть свои преимущества в области технологий и оборудования в рамках проекта создания экономического пояса Шелкового пути и рассмотреть с Арменией возможные оптимальные формы сотрудничества, а также надеется на активное продвижение со стороны Армении расширения сотрудничества между Евразийским экономическим союзом и КНР. Китай будет продолжать помогать Армении в развертывании программы изучения китайского языка, увеличивать количество именных правительственных стипендий для обучения в Китае и укреплять обмены и взаимодействие между китайскими и армянскими специалистами в области культуры, новостного дела и науки.
После завершения переговоров главы Китая и Армении подписали и обнародовали Совместную декларацию “О дальнейшем развитии и углублении дружественных отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой”.Лидеры также присутствовали при подписании ряда документов о двустороннем сотрудничестве в таких сферах, как торговля и экономика, финансы, правосудие, правоприменение, таможня, образование и туризм, пишет агентство Синьхуа.